Věci, které pravděpodobně nevíte o Día de los Muertos

Úvodní strana » Magazín » Věci, které pravděpodobně nevíte o Día de los Muertos

Věci, které pravděpodobně nevíte o Día de los Muertos

Dušičky či Halloween pravděpodobně znáte, ale slyšeli jste o Día de los Muertos? Napovíme, že se jedná o událost, která se odehrává ve španělsky hovořících zemích počátkem listopadu a že se jedná o svátek věnovaný mrtvým. Odsud se detaily trochu liší. Není to jen latinskoamerická verze Halloweenu? No, ve skutečnosti není. Nemá to s Halloweenem nic společného. Ve skutečnosti se tato akce konala původně v létě.

Starodávné kořeny se datují k Aztékům

Aztékové v Mexiku a Střední Americe měli měsíční rituál, který se konal každé léto, aby si připomínali své blízké zemřelé. Tento rituál zahrnoval i držení lidských lebek v rukou. Když přišli španělští conquistadoři, přinesli katolictví a dny katolických svátků Den svatých a Dušičky (1. a 2. listopadu). Výsledný kulturní kompozit tak vedl k dnešnímu Día de los Muertos na začátek listopadu.

Je to oslava života, ne smrti

Účelem Día de los Muertos je spíše vzpomínat na život zemřelých a oslavovat jej, než truchlit nad jejich smrtí. Starověké domorodé skupiny, jako Aztékové, věřily, že smrt přinesla nový život a byla důležitou součástí cyklu životní cesty. Současné oslavy zahrnují hudbu, tanec a další výrazy života.

Aby oslavili zemřelého, rodiny se shromažďují v blízkosti hrobů svých milovaných a zdobí je. Rodiny často hrají hudbu a oslavují na hřbitově, takže jsou co nejblíže těm, kteří zemřeli.

Všudypřítomná „skeletonová dáma“ 

Vidíte ji všude – kostru s velkým elegantním kloboukem a luxusním šatem. Jmenuje se La Calavera Catrina (nebo zkrátka jen La Catrina).

Mrtví přijdou a připojí se k oslavě

Existuje přesvědčení, že duše zemřelých se vrací na Día de los Muertos k oslaváním se svými rodinami. Toto je doba roku, kdy jdou mrtví na návštěvu a mnozí lidé věří, že duchové jsou skutečně přítomni.

Oltáře vytvořené pro mrtvé jsou osobní

Jedním z aspektů Día de los Muertos jsou krásné oltáře, nazývané ofrendy, které vytvářejí rodiny a přátelé zemřelých. Oltáře jsou přizpůsobeny tak, aby zahrnovaly fotografie mrtvých, drobnosti, které jim patřily a někdy i jejich oblíbené jídlo. Kromě toho každý oltář obsahuje objekty, které představují čtyři prvky: zemi (květiny nebo potraviny), vítr (tradiční papírové transparenty), oheň (svíčky) a vodu.

Smích hraje klíčovou roli

Vzpomínka na mrtvé nemusí být smutná. Během Día de los Muertos se účastníci soustředí na pozitivní věci a snaží se začlenit smích do svých oslav. Příbuzní a přátelé často říkají vtipy a věří, že jejich zemřelí se spolu s nimi smějí.

Rozhodnutí UNESCO 

Vzdělávací, vědecká a kulturní organizace Organizace spojených národů uznala v roce 2008 Día de los Muertos jako kulturní a nehmotné dědictví lidstva.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.