Umělecký žargon

Úvodní strana » Magazín » Umělecký žargon

Umělecký žargon

Umělecký žargon může být velmi odlišný, avšak umění patří mezi jeden z nejvíce univerzálních jazyků, takže by nemělo být těžké jednotlivé výrazy pochopit a naučit se je používat. Podívejte se na některé z nich.

Chiaroscuro

Toto slovo odkazuje na rovnováhu a kontrast mezi světlem a stínem. Byl to oblíbený stylistický nástroj barokních umělců konce 16. století a počátku 17. století. Patřil mezi ně Caravaggio.

Renesance

Toto francouzské slovo se promítá do znovuzrození a odkazuje na post-středověké období v Evropě, soustředěné především na území Itálie. Klade důraz na humanismus a oživení klasické řecké filozofie a ideálů. Mezi známé představitele patří Michelangelo a Leonardo da Vinci.

Bauhaus

Jedno z velmi významných učilišť a středisek moderní výtvarné práce a zároveň velmi významná avantgardní škola umění, designu a architektury, která byla založena roku 1919 v německém Výmaru. Formovala vývoj uměleckého stylu v Evropě i Spojených státech v meziválečném období. Umělci této školy se snažili přinést jakýsi společenský a umělecký význam do jinak bezduchého aspektu funkčního tvoření.

De Stijl

Někdy také známý jako neoplasticismus, bylo nizozemské umělecké hnutí počátku 20. století, které se vyvíjelo pod vedením umělců Pieta Mondriana a Theo van Doesburga.

Jako reakce na vysoce dekorativní hnutí Art Deco a hrůzy I. světové války se de Stijl zaměřil na základní geometrické tvary a pevné, často primární, barvy, které měly představovat spirituálnější utopický pohled na umění a svět, stejně jako bez námahy kombinovat formu a funkci.

Graffiti

Toto slovo odkazovalo na často neformální, ale často úmyslné, pouliční umění těch, kteří malovali po zdech či veřejných místech. Od 70. let se stalo nedílnou součástí městské hip-hopové kultury. Jako koncept však existovalo již od dob starých Římanů.

Memento mori

Spojení převzato z antické latiny. Tento termín patří ke známým uměleckým spojením a v obrazech připomíná naši smrtelnost a pomíjivost našeho života. Na obrazech se objevují lebky nebo přesýpací hodiny.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.