Tlumočení na policii

Úvodní strana » Magazín » Tlumočení na policii

Tlumočení na policii

Soudní překladatelé tlumočí nejen na úřadech a soudech, ale jejich tlumočnických služeb bývá nezřídka využíváno i na policii. Takovéto tlumočení je velmi náročné a vyžaduje stoprocentní přesnost překladu. Obě strany si musí rozumět a záleží na každém slově, které je vyřčeno. Tlumočník proto musí znát patřičnou terminologii a danou problematiku.

Soudní překladatelé a policie

Na základě zákonných opatření České republiky je možné při policejních jednáních jednat jedině v českém jazyce. Tento zákon platí i v případě, kdy se takového jednání účastní cizí státní příslušník. Proto je v takovém případě přenesena státní pravomoc na soudního překladatele a ten při těchto jednáních tlumočí do příslušného jazyka.

I obvinění mají svá práva

Soudní překladatel je do své funkce jmenován soudem a musí splňovat předpoklady dle zákona č. 36/1967 Sb. o znalcích a tlumočnících. Právo na takového tlumočníka má každý účastník řízení, pokud neovládá jazyk tohoto řízení. Koneckonců, též zatčení mají svá práva a musí být s nimi, stejně jako s důvody zatčení a se všemi obviněními, seznámeni ve svém rodném jazyce.

Takováto pomoc je bezplatná a zahrnuje minimální práva obviněného. Ten musí být s důvodem toho, proč je obviněn a jaká je povaha tohoto obvinění seznámen bez odkladu, a musí tomuto obvinění porozumět. Jestliže nerozumí jazyku používanému před soudem, přichází ke slovu soudní tlumočník.

Náročnost tlumočení na policii

Protože se často jedná o bezodkladné případy a trestní řízení jsou téměř vždy provázena časovým presem, měl by být tlumočník k dispozici co nejdříve, v podstatě na zavolání. Zajištěná osoba může být zadržena nanejvýš 24 hodin, což je maximum pro omezení osobní svobody, proto je čas tak důležitý. Náročnost tlumočení na policii tedy spočívá nejen v jazykové a odborné náročnosti, ale i v časových požadavcích kladených na tlumočníky.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.