Tipy, jak se co nejrychleji naučit francouzsky

Úvodní strana » Magazín » Tipy, jak se co nejrychleji naučit francouzsky

Tipy, jak se co nejrychleji naučit francouzsky

Tipy, jak se co nejrychleji naučit francouzsky

O francouzštině můžeme slyšet, že je složitá, někteří zase říkají, že je jednoduchá. Možná se obáváte toho, jak dlouho se jí budete učit. Odpověď je prostá. Pokud se vám tento jazyk líbí a budete se ho učit s nadšením, můžete se ho naučit opravdu velmi rychle a vůbec vám nebude připadat složitý. Pokud hledáte radu, jak se naučit francouzsky co nejrychleji, poradíme vám několik triků, které vaši výuku podstatně urychlí. Pokud se stane francouzština prvním cizím jazykem, který se chcete naučit, mohlo by se zdát, že je také nejtěžší a to proto, že každý nový jazyk, který se naučíte, se stává snadnějším.

Jak dlouho trvá naučit se francouzsky?

Důvodem, proč může být těžké naučit se svůj první cizí jazyk, může být to, že hlouběji pochopíte, které strategie pro vás fungují a které prostě nejsou životaschopné. Jakmile pochopíte, jak mluvit francouzsky, zaměříte se na techniky, které byly účinné pro každý další jazyk, se kterým se po učení francouzštiny budete zabývat. Než se podělíme o pár tipů a postřehů, jak se naučit francouzsky, pojďme se podívat na některé základy. 

Prvním faktorem, který musíte mít na paměti, když zvažujete časovou osu studia francouzštiny, je množství času, které musíte studiu věnovat. Musíte také vzít v úvahu faktory, jako je váš věk a jak podobná je francouzština vašemu rodnému jazyku. Čechům může být sympatické, že je v češtině i francouzštině tykání a vykání. Třeba anglicky mluvící lidé na to nejsou zvyklí, ale na druhou stranu mají zase mnoho slov podobných, třeba výraz pro knihovnu – library – librarie.

Pokud bude vaše studium intenzivní, za několik měsíců se zvládnete domluvit. Abyste dokázali vést kvalitní rozhovor s rodilým mluvčím, zde už bude potřeba delší studium, ale opět záleží na intenzitě výuky, důležité je kvalitně pochopit základy a následně trénovat a nevyjít ze cviku. 

Jaké jsou výhody studia francouzského jazyka?

Učení francouzštiny vám může pomoci vyjádřit vaši kreativitu a objevit nové stránky sebe sama, o kterých jste ani netušili. Nejste si jisti, zda byste se měli naučit mluvit francouzsky a jaké výhody by přineslo přidání tohoto jazyka do vaší lingvistické sbírky? Zde jsou důvody, proč to může být vaše vůbec nejlepší rozhodnutí:

Je to výhodné pro cestování - Jazyková bariéra nikdy nestála v cestě dobrodružství. Pokud však umíte francouzsky, budete schopni snadno procházet i těmi nejskrytějšími částmi Francie. Budete mít doslova pas do zcela nového světa. Kromě toho, že vám umožní orientovat se svou vlastní cestou čtením dopravních značek, jízdenek na vlak a jídelního lístku ve Francii, vaše znalosti francouzštiny vám také pomohou navazovat vztahy s místními obyvateli. A protože se budete moci orientovat svou vlastní cestou, můžete sejít z vyšlapaných turistických cest Francie a objevit skutečné skvosty, které jsou pro jiné cizince mimo dosah.

Francouzský život - Bez ohledu na to, zda se chystáte zapsat na francouzskou univerzitu nebo cestujete do země za účelem získání pracovních zkušeností, učení francouzštiny a porozumění místnímu jazyku přidá této zkušenosti hromadu hodnot. Když žijete v prostředí, kde jste nuceni mluvit francouzsky mezi rodilými francouzskými mluvčími, urychlí to při učení francouzštiny vaši cestu k plynulosti. 

Obchodní výhody - Svět je dnes mnohem propojenější než kdykoli předtím a prudký příliv globalizace znamená, že existuje více společností, které působí i přes mezinárodní hranice. Profesionálové, kteří hledají způsoby, jak zůstat konkurenceschopní na globálním trhu, mohou využít sílu francouzského jazyka. Pro úspěch je to v podstatě samozřejmost. Africký kontinent, stejně jako západní Evropa, používají francouzštinu jako jeden ze svých hlavních obchodních jazyků a tyto rozvíjející se trhy jsou plné příležitostí pro obchodní růst. A přidáním jazyka, jako je francouzština, do vaší obchodní hry, předvedete také multikulturní, mezinárodní a inkluzivní povahu vaší značky.

 

Trénujte svůj mozek

Jazyk je vynikající nástroj, jak udržet svůj mozek fit a ve formě. Pokud se úkolu ujmete a začnete se učit francouzsky, rozšíříte si své intelektuální obzory. Ve skutečnosti existuje jen málo lepších způsobů, jak cvičit mentální svaly, než učením se nového jazyka. Když se naučíte francouzštinu, váš mozek vytvoří spojení mezi slovy a jejich významy, rozebere a složí gramatické struktury dohromady a donutí vás také hodně aktivně naslouchat.

Tyto tipy zrychlí vaši výuku

Přišli jsme s jasným a stručným seznamem tipů a triků, které vám pomohou s výukou francouzštiny v co nejrychlejším čase. Poté, co přečtete tento článek, budete vybaveni pevným plánem pro pokrok ve francouzštině na každý den, aniž byste trávili příliš mnoho času přeléváním gramatických knih a seznamů slovíček do hlavy. 

1. Naučte se každý den něco

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, když se učíte jakýkoliv nový jazyk, je denně se zavázat k tomu, že se pokaždé naučíte něco nového. Je mnohem efektivnější studovat 20 minut každý den, než strávit několik hodin na jazykovém kurzu jednou týdně. Dokonce i ty nejtěžší jazyky, jako je čínština a arabština, se stanou mnohem snazšími, pokud se budete každý den trochu učit. Pokud ale nebudete ve svém úsilí důslední, projeví se to a jazyk je pak téměř nemožné se naučit. Prvním krokem k úspěchu je tedy zavázat se ke každodenní výuce francouzštiny, byť v krátkých časových intervalech.

2. Nebojte se dělat chyby

Takže už víte, že prvním zlatým pravidlem učení se nového jazyka je důslednost. Druhým zlatým pravidlem je nebát se dělat chyby. Když se budete učit francouzsky, budete dělat chyby, ale to je v pořádku, protože je to součást toho, jak se učíme. Mluvit cizím jazykem může být nepříjemné, protože se bojíte, že budete vypadat hloupě, když některá slova vyslovíte špatně. Ale je to jeden z nejdůležitějších prvků, jak se stát úspěšným studentem jazyka, protože když přijmete, že budete dělat chyby, přijmete, že jde o proces růstu, který vyžaduje zkoušet nové věci, i když vám hned nepůjdou podle očekávání.

Když se poprvé začnete učit francouzsky, je nevyhnutelné dělat chyby. Nejlepší na těchto chybách je, že se vám nikdo nebude smát. Kdykoli uděláte chybu, naučíte se něco nového. Pro studenta jazyků je tedy chybování jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat.

3. Kromě studování pravidelně cvičte

Když se z učebnic učíme novou gramatiku, výrazy a slovní zásobu, říká se tomu studium. Když tyto znalosti aplikujeme na skutečný svět, říká se tomu praxe. Ani ti nejoddanější studenti na světě si neudrží své znalosti, pokud nové dovednosti neprocvičí. Takže nejlepší způsob, jak urychlit proces učení, je najít příležitosti mluvit francouzsky.

4. Cvičte nahlas

Je důležité procvičovat si své znalosti francouzštiny nahlas. I když budete zpočátku jen opakovat deset stejných frází o tom, kde žijete a pracujete, přemýšlení o slovech a šeptání si je pod vousy vám nic neubere. Mluvit francouzsky nahlas je prostě něco zvláštního, co vám může pomoci zafixovat si slova a věty ve vaší dlouhodobé paměti. 

Učení jazyka je velmi podobné učení se hře na hudební nástroj. Nemůžete se naučit hrát na nástroj tím, že si budete představovat, jak by to znělo, kdybyste hráli na noty. Ale když hrajete noty v sekvenci opakovaně, stanou se druhou přirozeností a nevyžadují, abyste přemýšleli pokaždé, když je zahrajete.

5. Komunikujte francouzsky sami se sebou

Procvičování konverzace s rodilými francouzskými mluvčími je opravdu cenné, ale není to jediné místo, kde můžete získat zkušenosti a zlepšit se. Bez ohledu na to, zda mluvíte s francouzským rodákem nebo se sebou v zrcadle, jednoduchý akt mluvení francouzsky je pro proces učení vždy prospěšný a rozšíří vaši francouzskou slovní zásobu. Může se to zdát jako zvláštní věc, když cvičíte jen sami se sebou, ale opravdu to funguje. I když budete cvičit jen pět nebo deset minut denně, začnete si velmi rychle všímat pokroku. Jakmile si osvojíte zvyk mluvit sami se sebou ve francouzštině, bude pro vás také snazší navázat konverzaci s rodilými francouzskými mluvčími.

6. Využijte ke komunikaci ve francouzštině sociální sítě a aplikace

Pokud nemáte v širokém okolí nikoho, s kým byste mohli francouzsky mluvit, může se to zdát jako problém. Nejlepším pomocníkem jsou ale sociální sítě a aplikace, s pomocí kterých můžete snadno najít lidi pro konverzaci. Aplikacím pro hledání rodilých mluvčích se říká „Language Exchange apps“. Existuje jich celá řada a mezi nejpoužívanější aplikace pro výměnu jazyků patří například Tandem a HelloTalk. Díky těmto aplikacím je pro studenty snazší najít rodilé mluvčí než kdy dříve.

Aplikace jako tyto také zjednodušují proces nastavení jazykové výměny, která může oběma stranám pomoci naučit se jazyk toho druhého. 

Chcete-li začít, můžete to zjednodušit tím, že si budete navzájem posílat textové nebo hlasové zprávy, kde mluvíte francouzsky. Poté, co získáte jistou sebedůvěru, můžete komunikaci posunout o stupeň výš tím, že zahrnete telefonní hovory a videohovory, které jsou rovněž usnadněny prostřednictvím aplikace.

7. Využijte média ve svůj prospěch

Používání médií k učení francouzštiny je velmi úzce spjato s úplně prvním tipem, který jsme sdíleli. Bez ohledu na to, zda posloucháte francouzsky mluvící lidi na podcastu, sledujete francouzský film nebo čtete francouzskou knihu, pokud francouzštinu zařadíte do své každodenní rutiny, vaše jazykové znalosti budou přínosem. Podcasty jsou skvělý způsob, jak se každý den zlepšit ve francouzštině. Dobrou zprávou je, že je k dispozici spousta bezplatných francouzských podcastů.

Jak se bude vaše francouzština zlepšovat, budete si moci užívat francouzské filmy a televizní pořady zaměřené na rodilé francouzské mluvčí a konečně se budete moci zabývat francouzskou literaturou.

Literatura je skvělý způsob, jak zlepšit své znalosti francouzštiny, ale nejvíce prospěje vaší slovní zásobě. Pamatujte, že pozornost by se měla soustředit na rozsah čtení místo intenzivního čtení. Takže místo toho, abyste se soustředili na krátké pasáže a podrobně je studovali, čtěte pro radost a dělejte to hojně. 

8. Vyhněte se učení dlouhých seznamů slovíček

Mnoho nových studentů věří, že nejlepší způsob, jak se naučit nový jazyk, je strávit spoustu času zapamatováním si dlouhých seznamů slovní zásoby. Upřímně to nemůže být dále od pravdy. Náš mozek není uzpůsoben k tomu, aby se takto jazyk naučil. Tím, že si zapamatujete slovní zásobu, si slova uložíte pouze do své krátkodobé paměti. Nanejvýš tam zůstanou pár dní, než zmizí.

Nová slova přidáte do své dlouhodobé paměti pouze tehdy, když se s nimi setkáte v různých kontextech, jako jsou knihy a konverzace. Můžete to udělat i hledáním nových způsobů, jak vyjádřit své myšlenky v cizím jazyce. K učení francouzštiny můžete použít všechny úkoly, které jsme zahrnuli do tohoto seznamu, ale snažit se zapamatovat si dlouhé seznamy slovíček, to není správná cesta.

9. Zvažte účast na kurzu

Francouzština patří mezi nejstudovanější jazyky na světě. Formální kurzy francouzštiny jsou skvělé pro studenty, kteří mají čas a finance na to, aby se zavázali k výuce na plný úvazek. Tyto hodiny jsou mnohem intenzivnější než samostudium. Nabízejí zpětnou vazbu od učitelů, kteří vám poskytnou zpětnou vazbu a opraví vás pokaždé, když uděláte chybu. Další výhodou hodin francouzštiny je, že obsah je prezentován zábavným a interaktivním způsobem. Navíc, když se učíte nový jazyk, můžete mít kolem sebe další studenty, což může být velmi přínosné i pro vaše vlastní studium. Mějte na paměti, že se nemusíte zavazovat k celodenním lekcím. Mnoho měst a komunit nabízí bezplatné nebo relativně levné kurzy jazykového vzdělávání, a protože je francouzština oblíbený jazyk, pravděpodobně najdete kurz ve svém okolí. I když pracujete na plný úvazek nebo jste vázáni studiem, návštěva kurzu francouzštiny jednou nebo dvakrát týdně může výrazně zlepšit vaše znalosti francouzštiny. Obzvláště zpočátku je vhodné navštěvovat kurz a následně můžete pokračovat samostudiem. Pokud ve vašem okolí žádné kurzy francouzštiny nejsou, mnoho škol nabízí vzdálenou výuku přes webkameru nebo existují i soukromí lektoři. 

10. Zvažte imerzní učení

Imerzní učení znamená, že se do francouzštiny kompletně ponoříte. Nejlépe to funguje, když jste na místě, kde se mluví francouzsky. Když kolem sebe máte Francouze, francouzská města, francouzskou kulturu nebo i pokrmy, budete dělat velké pokroky. Mozek funguje zcela jinak, když namísto češtiny slyší ze všech stran jen francouzštinu. Ještě než toto kompletní ponoření provedete, je vhodné znát základy tohoto jazyka a imerzní učení využít pro zdokonalení z lehce nebo středně pokročilého na další úroveň. Když se ponoříte do nové kultury a místa, kde se nemluví jazykem, který používáte doma, donutí vás to udělat rychlý pokrok ve výuce francouzštiny, protože budete mít potíže s komunikací s lidmi kolem vás. To vás donutí se zlepšovat.  

Nastartujte svou cestu učením se francouzských slov a frází

Každý, kdo se právě začíná učit francouzsky, by se měl pokusit získat základní porozumění číslům, slovní zásobě a běžným francouzským frázím. Měli byste se zaměřit na slova, která vám dají základ, o který se můžete opřít, když potkáte Francouze. Nejste si jisti, kde začít? Zde je několik užitečných francouzských frází:

 

Au revoir! — Sbohem!

S'il vous plaît. — Prosím.

Je vous en prie. — Nemáte zač!

Merci. — Děkuji.

Pardon/Excusez-moi. — Promiňte.

Est-ce que vous parlez anglais? — Mluvíte anglicky?

Comment allez-vous ? — Jak se máte?

Comment vous appelez-vous ? — Jak se jmenujete?

Quelle heure est-il? — Kolik je hodin?

Où est-ce que je peux trouver…?  — Kde mohu najít . . .?

Où y at-il un supermarché? — Kde je supermarket?

Où sont les toilettes? - Kde jsou toalety?

Je cherche la gare. — Hledám vlakové nádraží.

À quelle heure ouvre/ferme le musée ? — V kolik hodin otevírá/zavírá muzeum?

Vous pourriez me recommander un bon hôtel ? – Můžete mi doporučit dobrý hotel?

J'ai perdu mon pas! — Ztratil jsem pas!

Nous avons deux valises. — Máme dvě tašky.

Combien coûte un ticket pour l'aéroport ? — Kolik stojí letenka na letiště?

Je voudras acheter un billet. — Chtěl bych si koupit lístek.

À quelle heure faut-il arriver? — Kdy (v kterou hodinu) mám přijet?

au coin de la rue — na rohu ulice

Continuez tout droit. — Pokračujte rovně.

Tournez à droite! - Odbočte vpravo!

Tournez à gauche! - Odbočte vlevo!

Poznámka k zájmenům

Jakmile si začnete budovat svou francouzskou slovní zásobu, potřebujete vědět, jak mluvit o lidech, místech a věcech kolem vás. Můžete však také kategorizovat slovní druhy podle témat a vytvářet cílené seznamy, takže se budete učit vždy jedno téma a slovní typ. S tím, co bylo řečeno, je zde seznam základních zájmen, se kterými můžete začít:

 

je — já

tu — ty (neformální)

il — on

elle — ona

on — my (neformální)

nous — my

vous — vy (formální)

ils — oni (mužský)

elles — ony (ženský)

Základní francouzská gramatika

Je nezbytné správně strukturovat věty pomocí správné francouzské gramatiky. Stejně jako u jakéhokoli jiného cizího jazyka neexistuje jediný snadný způsob, jak se naučit francouzskou gramatiku. Zde jsou některé aspekty, které je třeba mít na paměti:

 

Rody podstatných jmen - Podstatná jména jsou mužského nebo ženského rodu a vyplatí se pochopit, jak fungují a jaké vzory následovat.

Člen určitý a neurčitý - Ve francouzštině používají člen „la“ pro podstatná jména ženského rodu a člen „le“ pro členy mužského rodu. Používají také „l“, když podstatné jméno začíná samohláskou. A kdykoli je člen neurčitý, používají „un“ pro mužský rod a „une“ pro ženský.

Francouzská slovesa a časování - Francouzská slovesa se mění na základě předmětu. Existují pravidelná a nepravidelná. Je důležité naučit se pravidla pro francouzská slovesa a časování pro pravidelná i nejběžnější nepravidelná.

Slovesné časy - Francouzský jazyk má 12 aktivních slovesných časů. Měli byste začít s přítomným časem, minulým a nepravidelným budoucím časem.

Závěrečné myšlenky

Francouzština je jedním z nejoblíbenějších cizích jazyků na světě a je také jedním z nejčastěji používaných. Má více než 300 milionů mluvčích téměř na všech kontinentech, což z ní činí 5. nejčastěji používaný jazyk na světě. Francouzština je důležitým kulturním a úředním jazykem, a proto je vždy dobré se tento jazyk naučit v zájmu diplomacie a globálního obchodu. Ale všichni víme, že naučit se nový jazyk vyžaduje čas a odhodlání. Naštěstí vás tento článek vyzbrojil 10 snadnými způsoby, jak si můžete proces učení francouzštiny trochu usnadnit. Pokud se budete řídit těmito tipy a pokusíte se, aby se studium, procvičování a používání francouzštiny stalo součástí vašeho každodenního života, možná budete překvapeni, jak rychle se vaše francouzština zlepší.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.