Tipy, jak překonat strach z učení cizího jazyka

Úvodní strana » Magazín » Tipy, jak překonat strach z učení cizího jazyka

Tipy, jak překonat strach z učení cizího jazyka

 

Tipy, jak překonat strach z učení cizího jazyka

Začali jste se učit cizímu jazyku. Drtíte nová slovíčka, studujete gramatiku i výslovnost a pak přijde okamžik pravdy: setkáte se s rodilým mluvčím. Nervózně začnete mluvit a hlavou se vám honí: „Říkám to správně? Co ten přízvuk? Zní to strašně. Rozumí mi vůbec?“
Jedna z největších překážek, která brání mnoha jazykovým studentům praktikovat a zlepšovat jejich jazyk, je strach. Nebojte, strach je u výuky cizích jazyků úplně normální, zejména pokud se jedná o úplně jinou kulturu. Poradíme vám způsoby, jak strach překonat.

Identifikujte příčinu vašeho strachu

Prvním krokem k překonání strachu je zjistit, čeho se skutečně bojíte. Pokud jde o učení jazyka, existuje několik možných příčin úzkosti. Některé z nich zahrnují:

  • Strach z toho, že nebudete pochopeni
  • Strach z toho, že řeknete něco nevhodného nebo trapného
  • Strach z rozrušení rodilých mluvčích
  • Strach z toho, že budete vypadat hloupě
  • Strach z toho, že neumíte mluvit
  • Strach z posměchu
  • Možná se dokonce budete bát všeho, nebo kombinací těchto věcí!

Zjistěte si z čeho máte strach konkrétně vy.

Buďte trpěliví

Dejte si potřebný čas k překonání strachu. Vezměte krok za krokem. Můžete začít tím, že opakujete fráze z videí nebo filmů. Zní to hloupě, ale opravdu to funguje.

Důvěřujte rodilým mluvčím

Od rodilých mluvčích se jistě nedočkáte posmívání. Naopak, budou rádi, že se učíte jejich jazyku a jste schopni komunikovat. Jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat přes váš strach, je důvěřovat rodilým mluvčím a vědět, že se nebudou snažit vás ztrapnit. Změna způsobu, jakým vnímáte druhé, je důležitým krokem k překonání vašeho strachu. 

Zjistěte, kde jste uvízli

Někteří studenti uvíznou hned u pozdravu a jiní nedokáží přejít mezi tématy. To neznamená, že byste se měli něčeho obávat. Své chyby ovládněte a jděte dál, stejně jako ve videohře.

Překonejte vlastní překážky

Strach je nepřítelem, který pochází zevnitř, a obvykle také musíme bojovat zevnitř. To, co někteří lidé nazývají strach, je prostě touha neuspět. Ego je největším důvodem, proč se lidé stydí mluvit na veřejnosti cizím jazykem. Obava, že budete před ostatními vypadat hloupě, je zbytečná. Osvoboďte se od svého ega.

Buďte aktivní posluchači

Naučíme se většinu nového jazyka pomocí našich uší. Mnoho nových studentů jazyků to však ignoruje. Poslech vám pomůže přirozeně vyzdvihnout přízvuk a výslovnost, kterou tolik studentů používá jako omluvu k vyloučení z mluvení.

Určete rychlost konverzace

Rychlost rodilých mluvčích je pro studenty jazyků často velmi zastrašující. Nedovolte, aby vás to vyděsilo. Vše, co musíte udělat, je zvládnout rychlost vašeho mluvení, nemusí odpovídat té jejich.

Mluvte sami se sebou

Hovořte sami - buď nahlas nebo v hlavě - v cizím jazyce co nejvíce a v co nejvíce různých situacích, jak je to možné. Pomůže vám to, abyste využili své znalosti a lépe vás to připraví na konverzace s ostatními. Opravdu to funguje!

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.