Tetování jako jazyk těla, co znamenalo v jednotlivých kulturách?

Úvodní strana » Magazín » Tetování jako jazyk těla, co znamenalo v jednotlivých kulturách?

Tetování jako jazyk těla, co znamenalo v jednotlivých kulturách?

Tetování jako jazyk těla, co znamenalo v jednotlivých kulturách?

Ať už chodíte po městě nebo odpočíváte u bazénu, pravděpodobně si všimnete lidí s tetováním. Zejména v západním světě je tetování stále častější ozdobou těla. Pro někoho má důležitý význam, pro jiné jde jen o ozdobu pro ozvláštnění těla. Na celém světě má tetování různé významy. Každá kultura přijímá tetování jedinečným způsobem. Udělejte si výlet do Japonska, Afriky a Spojených států a objevíte rozdíly týkající se tetování v každé kultuře.

Zkoumání významu tetování napříč kulturami

Kulturní význam tetování v Japonsku

Tetování má v Japonsku komplikovanou historii. Každý, kdo zemi navštívil, se určitě setkal s nápisy „nepovoleno tetování“, které se objevují například na veřejných koupalištích, v saunách, ryokanech a dalších místech. Na rozdíl od mnoha jiných zemí dnes nejsou viditelná tetování v Japonsku běžná. Mnoho Japonců, kteří mají tetování, je zcela skrývá ze sociálních a pracovních důvodů. Jak se ukázalo, za velkou část japonské averze vůči tetování je zodpovědná Yakuza (japonská mafie). Někdy se dokonce i členové Yakuzy snaží svá tetování zakrývat.

 

K popisu tradičního japonského tetování se používá termín Irezumi. Složitost japonského tetování začala v roce 1600, kdy vláda přijala politiku vyžadující tetování všech pachatelů – akt známý jako bokkei. To by jim znesnadnilo znovu získat společenské přijetí. Lidem s tetováním se jejich rodiny vyhýbaly a společnost je jako celek odsuzovala. Tetování představuje v japonské kultuře mnoho významů. Pro některé je to považováno za duchovní ochranu, tetování se používala k identifikaci po smrti a v poslední době jsou považována za něco, co odporuje společenským normám, někdy i zákonu.

Kulturní význam tetování v Africe 

Afrika má jednu z nejstarších tradic tetování na světě. Tetování se používá po stovky let k léčbě nemocí, odhánění duchů, demonstraci věrnosti konkrétním kmenům a představuje osobnostní atributy, jako je statečnost, odvaha a společenské postavení. Kolem roku 2000 př. n. l. bylo nejstarší tetování, které kdy bylo objeveno, na egyptské mumii. Kromě tohoto nálezu bylo nalezeno a zdokumentováno několik dalších případů mumifikovaného tetování. Podle jednoho egyptologa mohla tato tetování znamenat a odrážet ženské omlazení a plodnost.

 

Severní Afrika - Tetování bylo v severní Africe dlouho považováno za tabu kvůli jeho islámským vlivům. Tetování je považováno za ekvivalent sprejování graffiti na tělo, což je považováno za dar od Alláha. Výzkum z počátku dvacátého století však ukazuje, že v některých částech severní Afriky, včetně Libye, Maroka, Tuniska, Egypta a Alžírska, existovala v nedávné historii značná tradiční kultura tetování.

Subsaharská Afrika - I když se zdá, že se kultuře tetování v Subsahaře nevěnovala velká historická pozornost, bylo zjištěno, že malé skupiny původních obyvatel z těchto oblastí praktikovaly určitý druh tělesné změny známé jako skarifikace kůže. Skarifikace znamenala naříznutí kůže dostatečně hluboko, aby se vytvořila jizva přes oblast pomocí ostrého předmětu. Části kůže byly vyřezány do tvarů a vzorů tak, aby tvar/vzor zůstal i po zahojení a zjizvení kůže. Tyto jizvy, jakkoli škodlivé kvůli možnosti infekce, byly použity k odražení zla.

 

V modernější době v Africe se umělecké formy tetování a skarifikace spojily. To znamená rozsáhlé řezání kůže spojené s aplikací popela nebo sazí. Hlavním cílem zavedení těchto složek je zanítit kůži, což způsobí, že se jizvy zvednou a vyčnívají mnohem více, než by tomu bylo přirozeně. Jizvy se často později znovu otevřou, jen aby byly pod kůži vloženy kameny nebo perly, aby vytvořily ještě znatelnější zvýšený dojem.

Kulturní význam tetování v USA

Tetování je ve Spojených státech rozděleno do dvou časových období: tetování předkoloniální indiánské kultury a tetování současné americké kultury. Tetování se do Spojených států dostalo před 1500 až 2000 lety, tedy dlouho předtím, než vznikly Spojené státy americké. Eskymáci, domorodí Američané a Havajci byli prvními, kteří přijali uměleckou formu tetování v této části světa. Poslední dvě kultury se začaly tetovat ve stejné době, kdy se tetování rozšířilo v Polynésii, i když Eskymáci s největší pravděpodobností začali s tetováním mnohem dříve. Před rokem 1851 bylo tetování často zdlouhavou a bolestivou procedurou prováděnou s primitivními nástroji, jako jsou nitě pokryté sazemi, které používali Eskymáci, a špičaté kosti a balvany používané domorodými Američany. Tetování bylo v moderních Spojených státech původně považováno za vhodné pro námořníky a motorkáře. Postupně vzrostla jeho obliba i mezi mladými lidmi.  

Kulturní význam tetování v Indii

Tetování je součástí indické kultury po staletí. Bylo zakořeněno v mnoha různých kmenech nacházejících se na rozsáhlém indickém subkontinentu a dodnes má určitý význam. Pro mnoho kmenů je tetování šperkem, které nelze ukrást. Ale je to také taktika, jak ochránit mladé ženy před ukradením jejich kmenům. Ženy jsou pro jiné kmeny považovány za neatraktivní, pokud jsou jejich těla tetovaná. V severovýchodní Indii měli lovci hlav tetování na obličeji jako způsob, jak vést záznamy o všech svých zabitích. Tetování není v Indii módní záležitostí a narazíte zde na něj spíše vzácně. Je však důležité, aby se nezapomnělo na počáteční význam tetování. Tyto významy v sobě obsahují mnoho indické historie a kultury.

 

Tetování má rozsáhlou historii a kulturu. Může znamenat něco jiného v závislosti na tom, do které země světa jedete. Pokud disponujete tetováním a rádi cestujete po celém světě, zajisté jste už mnohokrát zažili, jak na vás lidé zírají. Je třeba si uvědomit, že někde jsou tetování považována za běžná a jinde mohou budit rozporuplné emoce. 

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.