Světově proslulí autoři, kteří nepíší v mateřském jazyce

Úvodní strana » Magazín » Světově proslulí autoři, kteří nepíší v mateřském jazyce

Světově proslulí autoři, kteří nepíší v mateřském jazyce

Když mluvíš cizím jazykem, můžeš mít pocit, jako kdybys vedl druhý život – zvláště po té dřině, kterou jsi výuce věnoval. Ale co to znamená být spisovatelem v cizím jazyce. Kdo jsou lidé, kteří jej tak dobře ovládají, že v něm mohou vytvářet mistrovská díla?

Představíme vám některé autory. Klobouk dolů před nimi. A doufáme, že vám to přinese inspiraci, až budete přemýšlet, kterou knihu si chcete přečíst

Chimamanda Ngozi Adichie (* 1977): Narodila se v Nigérii, tvrdá feministka píše, v angličtině.

Nejprodávanější autorka Adichie je prominentní hlas v současné americké literatuře. Nicméně se narodila v Nigérii a dokonce zde i zpočátku studovala. Již od raného dětství psala krátké příběhy.

Její nejdůležitější současná práce „Americanah“ odráží její vlastní zkušenost coby Nigerijčanky, která se vrací do své vlasti z USA a nachází se mezi dvěma národy. Adichie je dobře známá svými otevřenými pohledy a břitkými poznámkami.Mimo jiné se ptala, proč  Michelle Obama dělá veřejná prohlášení s rovnými vlasy.

Milan Kundera (* 1929): Narozen v Československu, citlivý pozorovatel, také napsal ve francouzštině.

Světově proslulý autor, který se téměř stal jazzovým hudebníkem. Narodil se v roce 1929 v Československu, vyrůstal v hudební rodině a zpočátku s komunismem nebyl nespokojen. Nicméně pomalu se začal odvracet od stávajícího politického systému a stal se průkopníkem svobodného hnutí během Pražského jara a to především díky svým příběhům a esejím. Na konci této politické éry opustil svou zemi a přestěhoval se do Francie, jejíž se později stal i občanem. Původně psal pouze v češtině. Československo si vybíral jako dějiště svých příběhů. Jednou z jeho nejslavnějších prací je „Nesnesitelná lehkost bytí“, kterou napsal již pod západoevropským vlivem.

 

Vladimir Nabokov (1899 – 1977): Narodil se v Rusku, také psal v angličtině.

Není pochyb o tom, že Nabokov je jedním z nejdůležitějších autorů 20. století. Jeho život byl silně utvářen událostmi času. Jako dítě uprchl do Berlína, pak do Paříže a nakonec do USA. Svá první díla publikoval v ruštině, ta pak přeložil jeho syn do angličtiny. V angličtině začal psát ve 40. letech jako profesor ruské a evropské literatury na prestižní Cornellské univerzitě. Později přeložil Lolitu do ruštiny, čímž se chtěl ujistit, že překlad je správný.

Yiyun Li (* 1972): Narodila se v Číně, píše v angličtině.

Narodila se v 70. letech v Pekingu a v současné době hraje důležitou roli na americké literární scéně jako oceněná spisovatelka. Ve své práci chytře reflektuje anglický jazyk pomocí své jedinečné perspektivy. Proslavily jí nejen její fiktivní práce, ale také upřímnost o svém životě – radikální vzdání se Číny, přistěhovalectví do USA a také zoufalé sebevražedné pokusy. Kategoricky opustila svůj starý život, včetně svého mateřského jazyka, ve kterém odmítá i psát.

Joseph Conrad (1857-1924): Narodil se v Rusku, šlechtický dobrodruh, psal v angličtině.

Conrad se narodil jako Józef Teodor Nałęcz Konrad Korzeniowski v aristokratické polské rodině v polovině 19. století. V raném věku se stěhoval do Francie, aby se stal námořníkem. Ačkoli se mu nikdy nepodařilo uskutečnit kariéru jako kapitán, námořnický život ho vždy fascinoval. Teprve po deseti letech cestování jako námořník začal psát v angličtině. Jeho nejznámější román „Srdce temnoty“ řeší náročnou cestu do ciziny.

 

Pokud se podíváte na světovou literaturu, zjistíte, že tato pětice autorů není výjimkou.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.