Simultánní tlumočení - kdy je zapotřebí kabina?

Úvodní strana » Magazín » Simultánní tlumočení - kdy je zapotřebí kabina?

Simultánní tlumočení - kdy je zapotřebí kabina?

Simultánní tlumočení - proč je zapotřebí kabina

Při konferencích a různých jednáních, kterých se účastní lidé hovořící různými jazyky, jsou často zapotřebí simultánní tlumočníci, tedy tlumočníci, kteří okamžitě překládají, co druhá strana hovoří. Když se daného jednání nebo konference účastní mnoho stran, na daném místě je velký hluk. Simultánní tlumočení je extrémně náročné a vyžaduje velkou koncentraci. Tlumočník potřebuje mít dokonalý klid a být přesně soustředěný na mluvené slovo. Je tedy nepřijatelné, aby ze všech stran slyšel mluvit mnoho jiných lidí. Proto tlumočník často potřebuje zvukotěsnou kabinu, aby se izolovaly všechny rušivé elementy a měl na tlumočení dostatečný klid. Zároveň je potřeba, aby se z jeho mikrofonu ozýval pouze jeho hlas a nebyly v něm slyšet hlasy jiných tlumočníků nebo jiný ruch.  

Budete potřebovat tlumočnickou kabinu?

Při organizování konference nebo schůzky, která vyžaduje simultánní tlumočení, si možná budete muset pořídit tlumočnickou kabinu nebo dokonce i několik kabin. Pokud jste ale nikdy nepracovali s tlumočnickou kabinou, možná nevíte, co hledat, nebo který typ nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

V zásadě existují dva různé typy tlumočnických kabin, které můžete pro svou konferenci použít: stolní tlumočnické kabiny a tlumočnické kabiny v plné velikosti. Funkčnost a nastavení každé z nich se liší a které z nich budou pro vaši akci nejlepší, závisí na potřebách vašeho publika, velikosti vašeho místa konání a vašich dostupných zdrojích.

Stolní tlumočnické kabiny

Jak název napovídá, stolní kabiny jsou umístěny na stole. Tlumočník sedí u stolu s horní částí těla a tlumočnickým vybavením uvnitř kabiny. Kabina však není zcela uzavřená - je vzadu otevřená. Proto není zcela zvukotěsná. Na druhé straně to také znamená, že je malá a snadno přenosná a může jej nastavit a ovládat jedna osoba.

Požadavky na nastavení pro stolní kabiny:

Při přípravě místa konání konference je třeba při rozhodování o tom, kam umístit tlumočníka, vzít v úvahu řadu faktorů, včetně velikosti a provozních požadavků vybrané tlumočnické kabiny. Stolní tlumočnické kabiny vyžadují minimální prostor a čas na přípravu - vše, co potřebujete, je robustní stůl a židle a můžete vyrazit. Díky tomu jsou stolní kabiny ideální pro menší podniky a místa, kde může být rozhodujícím faktorem doba instalace. Například pokud je váš čas v místnosti omezený, nechcete trávit většinu času sestavováním tlumočnické kabiny - nemluvě o její následné demontáži. Vzhledem k tomu, že nejsou zcela zvukotěsné, je dobré umístit stolní kabiny zády ke zdi nebo jiné oblasti bez účastníků. To pomůže zabránit tomu, aby zvuk publika zasahoval do interpretace a naopak.

Tlumočnické kabiny v plné velikosti

Tlumočnické kabiny v plné velikosti jsou samostatné skříně: čtyři stěny, podlaha, strop, dveře a dokonce i ventilační systém. Po dobu konference sedí tlumočník (tlumočníci) uvnitř zvukotěsné kabiny se svým vybavením. Budete muset poskytnout stůl, kde mohou tlumočníci sedět, takže si na místě uschovejte rezervu. Obvykle se také doporučuje mít k dispozici audio techniku, který vám pomůže s technickými problémy, které mohou nastat. Minimálně jsou kabiny v plné velikosti dostatečně velké, aby se do nich vešla dvojice tlumočníků, ale do větších kabin se v případě potřeby vejdou až čtyři. Záleží samozřejmě na výrobci kabiny, na trhu jich existuje mnoho.

Vzhledem ke své velikosti vyžadují montáž více než jednou osobou a je proto obtížnější je přepravovat než u stolních kabin.

Požadavky na nastavení kabiny v plné velikosti:

Tlumočnické kabiny v plné velikosti potřebují pro nastavení prostor i čas. Potřebný prostor a čas se zvyšuje v závislosti na tom, jaký velký stánek si vyberete. Jak si dokážete představit, sestavení větších kabin trvá déle. Bez ohledu na skutečné rozměry kabiny však počítejte s tím, že na montáž a testování zařízení budete mít asi dvě hodiny.

 

Tlumočnická kabina v plné velikosti by měla být umístěna tak, aby tlumočníci měli dobrý výhled na řečníka, ale nebránila pohledu na publikum. V ideálním případě by to bylo v zadní části místnosti, ale pokud to velikost vašeho místa neumožňuje, budete si muset dát čas navíc na přípravu sezení, které bude vyhovovat tlumočnické kabině.

Nezapomeňte

Ať už je použit jakýkoli typ tlumočnické kabiny, tlumočník použije stejné zvukové zařízení. Při rozhodování, který z nich bude nejlépe vyhovovat potřebám vaší konference, tedy nezapomeňte vzít v úvahu rozdíly mezi kabinami. A bez ohledu na to, jaký typ tlumočnické kabiny používáte nebo kam ji umístíte, ujistěte se, že je poblíž elektrická zásuvka. Konferenční tlumočník nebude mluvit s vaším publikem, pokud mikrofon nebude fungovat.

Dnes vám naštěstí většina agentur zajistí tlumočníka i včetně technického vybavení. Řada agentur i tlumočníků požadované vybavení vlastní nebo jsou schopni si ho půjčit od specializované firmy. Vždy je však zapotřebí se předem domluvit na všech detailech, aby tlumočení probíhalo bez problémů a podle předem domluveného plánu. 

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.