Se kterým zvířetem bychom mohli mluvit nejdříve?

Úvodní strana » Magazín » Se kterým zvířetem bychom mohli mluvit nejdříve?

Se kterým zvířetem bychom mohli mluvit nejdříve?

Se kterým zvířetem bychom mohli mluvit nejdříve?

Které zvíře první překročí lingvistickou hranici, která jej odlišuje od člověka? Nedávný výzkum, který se týkal zvířat a jazyka, představil několik možných kandidátů. Lidé sní o tom, že budou moci hovořit se zvířaty po velmi dlouho dobu. Představují si scénáře, v nichž rozprávějí se zvířaty. Když promlouváme ke svým domácím mazlíčkům, je tato hranice velmi úzká.

Koně

Zajisté nebudou prvními zvířaty, s nimiž budou lidé rozmlouvat. Objevují se zde kvůli koni jménem Hans. Na počátku 20. století se se svým trenérem procházel ulicemi Berlína a ukazoval své úžasné kognitivní schopnosti. Odpovídal na jednoduché otázky tím, že několikrát poklepal kopytem do země. Výzkumníci později zjistili, že kůň reagoval na řeč těla svého trenéra a ne na to, co bylo ve skutečnosti řečeno.

Psi

Člověk je se psem spojen velmi silným poutem. Je tedy jeho zbožným přáním, aby s ním jeho pes mohl jednoho dne mluvit. I bez věděckých výzkumů je jasné, že psi chápou lidi, reagují na to, co člověk říká. Důkazem toho je, že pes reaguje na určité druhy povelů a to nejen na tóny, ale i vyřčená slova. Pokud si tedy myslíte, že psa oklamete, když mu šťastným tónem sdělíte, že jdete k veterináři, jste na omylu.

Papoušci

Ptačí řeč je také častým tématem, které se objevuje v celé řadě výzkumů. Pták, který vyniká lidskou řečí, je papoušek. Ten napodobuje lidské zvuky, které kolem sebe slyší. Pokud kolem sebe slyší zvuky jiných ptáků, také je napodobuje. Většina papoušků nevykazuje známky toho, že by slova, která vydávají, chápala. Existuje však několik málo jedinců, kteří dokazují, že některá slova chápou.

Gorily

S gorilami má člověk společné předky, kteří na naší planetě žili před 10 miliony let. Vzhledem k tomu, že lidé a gorily jsou jsou v rodokmeni u sebe tak blízko, mělo by to smysl. Nejslavnější gorila s jazykovými schopnosti se jmenuje Koko a získala slávu díky tomu, že ovládala přes 1 000 znaků a dokázala tak, že umí pochopit jazyk jako dorozumívací prostředek.

Delfíni

Víme, že delfíni se řadí mezi nejinteligentnější zvířata. Biologové jsou díky celé řadě výzkumů přesvědčeni, že mají svůj jazykový systém, který člověk může jednoho dne pochopit. Denise Herzing je bioložka, která více než 30 let studuje delfíny a udělala hodně pro to, aby dekódovala jejich komunikační vzorce. Je přesvědčená, že delfíní jazyk je analogický k lidské řeči a to v mnoha ohledech.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.