Překvapující původ švédských příjmení

Úvodní strana » Magazín » Překvapující původ švédských příjmení

Překvapující původ švédských příjmení

 

Překvapující původ švédských příjmení

Celá řada švédských příjmení má doslovný význam, který sahá hluboko do historie. Švédská příjmení často pocházejí ze jména předků, mohou to však být slova popisující přírodu nebo charakteristiky osob.

Příjmení mají pokaždé jiný původ a to v závislosti na jazyku a kultuře. Používají se ve většině kultur, ale tradice jejich vzniku se liší. Anglická příjmení mívají svůj původ v profesích. V některých zemích, jako je Španělsko, je běžné, že se objevují příjmení dvě. Některé země mají odlišné tvary příjmení pro muže a ženu.

Nejběžnější příjmení ve Švédsku

Nejběžnějším příjmením ve Švédsku je Andersson, Svensson, Olsson a Johansson. Do konce 19. století končilo příjmení dcery koncovkou – dotter. Na počátku 20. století se však příjmení mužská i ženská sjednotila na jeden tvar.

Můžeme se setkat také s příjmením Frisk, Modig nebo Stolt, což znamená v překladu zdravý, odvážný a hrdý. Tato jména pocházejí ze 17. století. Mezi další příjmení, která se spojují s armádou, pak patří Hjälm, Stål nebo Svärd což znamená helma, ocel a meč.

Mezi další typicky švédská příjmení patří ta, která jsou spjata s přírodou. Patří mezi ně i známé osobnosti – filmový režisér Ingram Bergman či spisovatelka Astrid Lindgrenová

Vzhledem k tomu, že Švédsko je zemí jezer a lesů, není asi překvapením, že tolik příjmení je inspirováno přírodou. Patří mezi ně příjmení jako Eklöv, Bäcklund a Granskog.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.