Perština je fascinující jazyk, který patří mezi nejstarší na světě

Úvodní strana » Magazín » Perština je fascinující jazyk, který patří mezi nejstarší na světě

Perština je fascinující jazyk, který patří mezi nejstarší na světě

Perština je fascinující jazyk, který patří mezi nejstarší na světě

Americká spisovatelka Rita Mae Brown kdysi řekla: „Jazyk je cestovní mapa kultury. Říká vám, odkud její lidé pocházejí a kam jdou.“ V tomto článku se zaměříme perštinu, možná jste o ní neslyšeli, ale rozhodně by vás měla zajímat, protože jde o jeden z nejstarších jazyků vůbec. Pokud jste lingvista nebo jazykový fanatik, zajisté se dozvíte mnoho nových informací. 

Historie perského jazyka

Perština je indoevropský jazyk, kterému se říká také farsí. Je z íránské rodiny jazyků a je nejdéle přežívajícím mluveným jazykem. Farsí má své kořeny ze staroperského jazyka, který byl poprvé zaznamenán mezi lety 522 a 486 př.nl. Za posledních tisíc let byl jazyk účinně zachován. Úředním jazykem Íránu je perština. Starý íránský název, Persie, inspiroval název jazyka. Írán byl známý jako Persie až do roku 1935, kdy vláda požádala, aby byl přejmenován na Írán spíše než Persie, protože Írán je název země v perštině.

Současní mluvčí

Jazykem farsí mluví více než 130 milionů lidí, z nichž většina žije v Íránu, Afghánistánu a Tádžikistánu. Je však široce používán v mnoha jiných zemích, včetně Izraele, Ománu, Bahrajnu, Iráku, Kuvajtu, Turecka, Jemenu a ve Spojených arabských emirátech. Tradičně byl obecněji srozumitelným jazykem na územích od Indie po Středozemí. Perština je prvním jazykem více než poloviny íránského lidu. Je oficiálním jazykem vlády, médií a veřejného školství. Zbytek íránského obyvatelstva mluví západními íránskými jazyky, jakož i arabštinou, novou aramejštinou, arménštinou a turečtinou.

Dari-perština

Dari je jedním ze dvou úředních jazyků Afghánistánu. Je to oficiální jazyk a afghánský dialekt moderního perského jazyka. Je také známá jako východní perština. Tímto jazykem mluví téměř jedna třetina obyvatel Afghánistánu. Dari také mluví asi 2,5 milionu lidí v Íránu, Pákistánu a sousedních zemích. Navzdory rozdílům ve výslovnosti a gramatice si perština a darí vzájemně rozumí. V důsledku toho, ať už mluvený nebo psaný, může řečník dari rozumět perštině a naopak.

Perská literatura

Foneticky je perština dosud jedním z nejvíce uklidňujících jazyků. Jazyk má prosperující literární dědictví, které zahrnuje poezii, filmy a širokou škálu dalších uměleckých a textových vyjádření. Poezie je zvláště významná pro Peršany. Renomované životní výroky a repliky jejich velkých básníků se opakují v každodenním životě. Perská literatura patří nepochybně mezi nejstarší na světě, je stará tisíce let a inspirovala literární díla mnoha dalších kultur po celém světě.

 

„Shahnameh“ je dílo, které si zaslouží uznání za svůj vliv na perský jazyk. Slavný perský básník Ferdowsi Tusi napsal tento slavný epos o králích. Nejen, že je to tour de force perské literatury, ale několik lidí, včetně prominentních učenců, věří, že to formovalo oživení perského jazyka po rozpadu sasánovské říše.

Perská kaligrafie

Perština není omezena na svou pozoruhodnou literaturu a filmy, existuje další fascinující věc. Podívejme se na perskou kaligrafii. Kaligrafie má dlouhou historii, která sahá až do doby kolem roku 1500. Odborníci se však domnívají, že toto perské umělecké dílo vzniklo dávno před 7. stoletím s rozvojem arabského písma. Umělci perského jazyka pomohli přeměnit literaturu do plynulejšího stylu, ve kterém hraje důležitou roli nádhera a souzvuk. Nastaleeq je nejčastěji používaný model ve stylovém perském arabském písmu. Tento model využívá přirozeněji vypadající křivky, na rozdíl od arabských tvarů, které jsou typicky geometrické.

 

Závěrem

Kdo tušil, že je třeba o moderní perštině vyložit tolik historie? Každý jazyk je skutečně jedinečný. Poznávání nových jazyků, jejich původu a lidí, kteří jimi mluví, je zábavné. Otevírá celý svět možností, učení, porozumění a komunikace s různými lidmi po celém světě.

 

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.