OCR programy aneb jak dostat text z papíru do počítače

Úvodní strana » Magazín » OCR programy aneb jak dostat text z papíru do počítače

OCR programy aneb jak dostat text z papíru do počítače

Při překládání se dá narazit na celou škálu problémů a jedním z nich je dodání dokumentů v papírové podobě. Ano, ne vše je dnes elektronické a práce s psaným textem je u překladatelů na denním pořádku.

Každý den pracujeme s textem v papírové podobě a pokud potřebujete provést jeho překlad, rádi pro vás tuto službu provedeme. Pokud potřebujete dostat nějaký text do elektronické podoby svépomocí, jistě si říkáte, jak to udělat. Naskenováním dokumentu sice získáte jeho elektronickou podobu, ovšem jedná se pouze o obrázek, ze kterého text jen těžko zkopírujete. Pokud je text krátký, můžete ho přepsat, ale u sáhodlouhých dokumentů nebo dokonce knih je to nepředstavitelné. Proto přichází na scénu OCR programy.

Co je to OCR

Jedná se o čtecí programy, které dokáží rozluštit text, respektive rozpoznat jednotlivé znaky a převést je do podoby, se kterou je možné dále pracovat. Když tato technologie neexistovala, bylo převádění dokumentů nesmírně náročné, přepsání jediné knihy zabralo i několik týdnů. OCR programy umožnily tuto dobu podstatně zkrátit. Na trhu je software, který bez problémů pozná většinu fontů a dokáže mezi textem rozpoznat i obrázky nebo stránkování. Jediné, co OCR programy většinou nerozpoznají, tak je text napsaný perem. Každý má jiný styl psaní a v případě nečitelného škrabopisu je zapotřebí člověk, který ho dokáže rozluštit.

Nástroje zdarma nebo za peníze

Jelikož se jedná o precizní software, většina nástrojů není levná a mohou si je obvykle dovolit jen společnosti, které se prací s textem zabývají. Stahování takových nástrojů načerno se nedoporučuje, obzvláště pokud potřebujete pracovat s textem pravidelně. Pokud chcete využívat OCR nástroje a nechcete za ně platit, nabízí se vám mnoho šikovných online nástrojů, které umí stejnou práci, jako pokročilé OCR programy. Jejich výhodou je, že je můžete používat zdarma a nemusíte je instalovat do počítače. Dříve byl velký problém v tom, že dokázaly pracovat pouze s anglickým textem, což je pro práci s českým textem nepřijatelné.

Představíme si 3 online OCR nástroje, které plně podporují český jazyk a které vám pomohou dostat text z naskenovaných nebo vyfocených dokumentů do čisté textové podoby, se kterou můžete dále pracovat.

 

http://www.newocr.com/

– pokročilý online nástroj, u kterého stačí potvrdit, že nejste robot, a můžete nahrávat své soubory.

http://www.onlineocr.net/

– šikovný poocník, který vám text z obrázku může převést přímo do Wordu, ale i Excelu či čistého textu.

http://www.free-ocr.com/

– rychlý a nenáročný nástroj pro přečtení textu, stačí vybrat jazyk a soubor z počítače.

 

Uvedené nástroje jsou vhodné pro práci s menším množstvím dokumentů. Pokud potřebujete převádět celé knihy do elektronické podoby, vyplatí se investovat do placených nástrojů. V případě překladu se neváhejte obrátit na nás a my vám zajistíme přesný překlad vašich dokumentů a dodáme vám je v takovém formátu, jaký budete potřebovat.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.