Nejslavnější jazyky, které byly vytvořené pro stříbrné plátno

Úvodní strana » Magazín » Nejslavnější jazyky, které byly vytvořené pro stříbrné plátno

Nejslavnější jazyky, které byly vytvořené pro stříbrné plátno

Za celou historii filmografie bylo vytvořeno mnoho jazyků, které vznikly pouze pro daný film či seriál. Některé zůstaly zapomenuty, ale některé si dokonce získaly skalní fanoušky z celého světa. Takové jazyky mají dokonce i své slovníky a fanoušci je používají pro komunikaci mezi sebou.

Klingonština

Začneme jazykem, který patří mezi nepopulárnější smyšlené jazyky vůbec. Klingonština se poprvé použila ve filmu Star Trek: The Motion Picture v roce 1979, i když šlo pouze o 11 krátkých vět. Marc Okrand a James Doohan (Scotty) vytvořili slavnou řeč v polovině sedmdesátých let a byla použita v několika případech i v jiných filmech a seriálech (patří sem Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Paul a Kill Bill). Klingonština je tak populární, že má svůj vlastní slovník a klasické hry. Například Shakespearův Hamlet byl předělán i do klingonštiny. Do klingonštiny byla přeložena rovněž Bible.

Na’vi

Když v roce 2009 startoval film Avatar, od Jamese Camerona, získal si popularitu nejen svým zpracováním, ale také vytvořením jazyka známého jako Na’vi. Na’vi je jazyk, kterým mluví jednotlivé domorodé kmeny na planetě Pandora. O vytvoření jazyka se zasloužil Paul Frommer v roce 2005, který velmi úzce spolupracoval s herci, aby jazyku lépe porozuměli a naučili se jeho výslovnost. Na’vi neměl žádné významné využití v jiných filmech nebo televizních pořadech, ale je to stále populárnější jazyk, který obsahuje už asi 1500 slov.

 

Mimoňština

Mimoňština (anglicky Minionese) je jazyk, se kterým se setkáme ve filmu Já, padouch (Despicable Me). Jelikož jazykem mluví žlutí Mimoni, říká se mu často také banánový jazyk. I když se jedná o relativně nový jazyk, má již více online překladačů, než jakýkoliv jiný fiktivní jazyk. Za jeho stvořením stojí režiséři Pierre Coffin a Chris Renaud.

Elfština

Bylo by trapné, kdybychom mezi nejslavnějšími fiktivními jazyky nezmínili nějaký ze Středozemě. J.R.R. Tolkien byl filolog a tak postavil nový jazyk sloučením prehistorických jazyků. Stvořil elfštinu, která si získala tak velkou popularitu, že v ní vznikly i různé dialekty. Elfí jazyk má 7 skriptů, i když většina z nich je používána pouze v určitých oblastech nebo městech. Mnoho z Tolkienových jazyků má úzké vazby s latinou, španělštinou, francouzštinou, němčinou a angličtinou.

Huttština

Star Wars je další legendou, která přispěla svými smyšlenými jazyky. I když se v sérii filmů mluví nespočtem různých jazyků, jedním z nejtypičtějších je huttština, kterou mluví Huttové z Evocaru. I když nemá žádné vazby na jakýkoliv ze současných jazyků, sdílí podobnost s dlouho mrtvými jazyky, kterými mluvili Mayové a Aztékové. Jazyk vytvořili Ben Burtt a Larry Ward. Používá se celkem ve 4 dílech Star Wars a nejvíce ho používá Jabba Hut, přestože ho používá i mladý Anakin Skywalker pro komunikaci s ostatními lidmi na Evocaru, kteří nepoužívají angličtinu. Jazyk poprvé použil Jabba Hut v roce 1977 a od té doby je stále populárnější.

Hadí jazyk

Série filmů Harry Potter rovněž obsahuje mnoho fascinujících jazyků, ale žádný z nich není tak zajímavý jako hadí jazyk. Hadí jazyk používají pouze nadaní kouzelníci a čarodějnice, aby mohli komunikovat s hady. Nejprve ho bylo možné vidět ve filmu Harry Potter a Tajemná komnata (2002). Naposledy ho bylo možné vidět v posledním díle, kterým byl Harry Potter a Relikvie smrti: část 2 (2011), kde se vysvětluje, proč má Harry tuto schopnost.

Mondošívanština (Mondoshawan)

Mondošívanština (Mondoshawan) se objevila ve filmu Pátý element z roku 1997. V hlavní roli se zde představili Bruce Willis a Milla Jovovich. Tento film od Luca Bessona měl na svou dobu obrovský úspěch a Mila Jovovich to neměla lehké, když se ho musela učit nazpaměť.

 

Uvedli jsme si samozřejmě jen ty nejznámější smyšlené jazyky. Při tvorbě filmů to režiséři nemají vždy lehké. Vytvoření smyšleného jazyka je nesmírně obtížné a nejpopulárnější smyšlené jazyky jsou toho jasným důkazem.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.