Mluvíte Emoji? Mohou piktogramy překročit jazykové hranice?

Úvodní strana » Magazín » Mluvíte Emoji? Mohou piktogramy překročit jazykové hranice?

Mluvíte Emoji? Mohou piktogramy překročit jazykové hranice?

Emoji jsou rychlý a zábavný způsob, jak přidat emocionální nuance do e-mailů, textů a chatu – ale mohou být víc než to? Mohou se emoji stát univerzálním jazykem?

Emoji mohou být některými lidmi považovány za nejnovější psaný jazyk na světě. Ale jsou spíše, v jistém slova smyslu, návratem k některé z forem komunikace, jež předcházela většině písemných forem.

 

Vzhledem k tomu, že se svět stále více zaměřuje na internet, znamená to, že mají šanci překonat jazykové hranice. Přestože vstoupily do popředí v posledních letech, byly původně vytvořeny proto, aby se mobilní telefony staly atraktivnějšími pro dospívající populaci. Používají se k přidání emocionálních nuancí a kontextu do textové komunikace, která se, díky vzestupu moderních technologií a sociálních sítí, stala jedním z nejběžnějších způsobů, jak zůstat v kontaku s kamarády a rodinou.

 

Výsledky zkoumání ukazují, že popularita specifických emoji se značně liší v závislosti nejen na kulturním, ale i lingvistickém kontextu. Některé preference se mohou lišit i podle kulurních stereotypů.

A co když se zapojí jeden či více jazyků? Zeptali jsme se některých přistěhovalců.

Mika vyrostla v japonsky mluvící domácnosti v USA a 10 let žila na Novém Zélandu, než se přestěhovala do Tokia. Emoji využívá k vyjádření pocitů, které se jí obtížně vysvětlují, ale dají se vyjádřit emoji.

Michelle je z Patagonie, žije v Berlíně a každodenně mluví španělsky, anglicky a německy. Souhlasí s tím, že používání emoji je v některých případech účinnější, než jakékoli vysvětlování.

Mika věří, že používání emoji je podobné v japonštině i angličtině, Michelle zaznamenává určité rozdíly mezi jazyky. Má podezření, že to může souviset s určitou intimitou, kterou sdílí s lidmi, s nimiž komunikuje.

 

Někteří uživatelé (vědomě či nevědomky) vytvářejí „mikrojazyky“ založené na emoji. Jsou mnohem kratší formou vyjadřování, proto jsou tak populární třeba na Twitteru. Nejčastěji se používají smajlíci, kteří vyjadřují emoce a pocity.

 

Výhodou používání emoji je snadná integrace do jakéhokoli jazyka, pomáhají tak vyrovnávat jazykové bariéry. Zdají se být flexibilní a snadno se integrují s textem, vyvíjejí se na základě uživatelských potřeb a jsou k dispozici na více platformách a pouze čas ukáže, zda si zachovají svoji roli v on-line komunikaci.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.