Mezinárodní umění meditace

Úvodní strana » Magazín » Mezinárodní umění meditace

Mezinárodní umění meditace

Meditace a vnímavost mohou mít globální kořeny a používají starověký jazyk a také jsou prokázány jejich přínosy pro naše duševní zdraví. V chaotickém a rušném světě každý z nás hledá chvilku klidu a ticha. Je to způsob, kterým můžeme zmírnit stres a uspořádat si myšlenky. Podstatou meditace je oprostit se od aktuálního dění a zaměřit se na vlastní myšlenky.

Něco málo z historie
Původ meditace lze vysledovat tisíce let zpět. Nejstarší důkaz se objevil v podobě antického umění, jehož nálezy archeologové datují do doby 5000 – 3500 let p.n.l. Asi 3000 let p.n.l. se v indických písemnostech objevují popisky meditačních praktik. Rychle kupředu se meditace dostala s příchodem Buddhy, který se stal prvním velkým meditačním guru. Až do poloviny 20. století se meditace rozvíjela především v Asii, v současné době si nachází zastánce po celém světě.
Několik nejčastějších forem meditace
Meditace na vědomí (buddhismus)
Toto je nejpopulárnější forma meditace a to zejména na Západě. Zahrnuje sezení s očima zavřenýma a je zaměřena na dýchání.
Qigong
Tato metoda pochází z dávné čínské kultury a kombinuje postoj a pohyb těla, dýchání a pozornost. Cílem je cirkulace energie skrze tělo a podpora zdraví, emocionálního štěstí a duchovní vývoj.
Transcendentální meditace (hinduismus)
Tato praxe, kterou vyvinul duchovní vůdce Maharishi Mahesh Yogi, zahrnuje sezení se zavřenýma očima po dobu 15 až 20 minut dvakrát denně a opakování mantry v hlavě.
Vizualizace (buddhismus)
Vizualizace se liší od jiných druhů meditace tím, že se zaměřuje na představivost namísto soustředění. Je to spíše aktivace, než uklidnění mysli. V závislosti na typu vizualizace byste si mohli představit buddhistické božstvo nebo si můžete představit sebe v různých situacích.
Zazen (Zen buddhismus)
Zazen je typ sedící meditace, která je základním prvkem zenového buddhismu. Může se jednat o skupinovou nebo individuální meditaci, ve které sedíte s nohama zkříženýma, často na meditačním polštáři, a soustředíte se na své dýchání.
Mantra meditace (hinduismus)
Mantry - slova nebo fráze, které zpíváte buď tiše nebo nahlas - jsou hlavní součástí meditace na bázi hindu. Použití mantras je užitečné, protože vám pomáhá soustředit se a nemusíte se rozptylovat jinými myšlenkami. Vibrace zvuku mohou mít uklidňující a hojivý účinek. V meditaci mantry sedíte a opakujete mantru. Nejdřív nahlas, pak šeptáte a pak opakujete tiše v hlavě. Cílem je zaměřit se výhradně na mantru.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.