Manažerské pozice v angličtině: Víte, co znamenají?

Úvodní strana » Magazín » Manažerské pozice v angličtině: Víte, co znamenají?

Manažerské pozice v angličtině: Víte, co znamenají?

Manažerské pozice v angličtině: Víte, co znamenají?

Angličtina se stala součástí nejen našeho soukromého života, ale také toho pracovního. Názvy a zkratky manažerských pozic jsou stále více ovlivněny angličtinou. Mnohdy je těžké rozpoznat jaký post vlasně dotyčný ve firmě zaujímá. Ani přímý překlad z angličtiny nám situaci neobjasní. Některé společnosti si významy funkcí vysvětlují po svém.

Náměstky ve firmách už nehledejte

Tento pojem se pomalu vytrácí. Angličtina se stala mezinárodním jazykem a názvy manažerských se přizpůsobili k porozumění, co nejvíce lidem. Náměstkem se nazýval šlověk ve funkci obchodního, technického nebo finančního ředitele. Nyní se někdy používá výraz Sales Manager. Překlady z angličtiny si Češi někdy vysvětlují po svém. Sales manager je také někdy nazýván obchodní zástupce. Ten je o jeden nebo dva posty níže.

Senior a junior manager

Záleží na původu a velikosti společnosti u těchto postů. V malých firmách zastává pozici junior manažera člověk, který ve větší společnosti je nazván teamleaderem, někdy stále česky předákem. Junior manager neznamená, že se jedná o mladého člověka. Junior manager zastává post managera teprve krátce a přívlastek junior znamená méně zjušeností a nižší plat. Senior manager je opakem. Zkušený senior manager dohlíží na práci a zaučení junior managera.

Nejvyšší post značíme CEO

Volně přeloženo z angličtiny jednatel nebo generální ředitel společnosti. Anglický Chief, česky ředitel, se uchytil u všech manažerských pozic. COO (provozní ředitel), CFO (finanční ředitel), CMO (marketingový ředitel), CTO (technický ředitel), CHRO (personální ředitel), CSO (obchodní ředitel) jsou některé ze zkratek, se kterými se setkáte na vizitkách, označení dveří v různých společnostech, ale také na internetu a v televizi. U všech se jedná o manažerské pozice.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.