Kolik lidí mluví rusky a kde se rusky mluví?

Úvodní strana » Magazín » Kolik lidí mluví rusky a kde se rusky mluví?

Kolik lidí mluví rusky a kde se rusky mluví?

Stručná historie ruského jazyka

Stejně jako převážná většina evropských jazyků, může ruština vystopovat své původy až do svých prehistorických indoevropských kořenů. 

Když se slovanské kmeny začaly usazovat ve východní Evropě, jejich jazyk se začal rozlišovat na to, co se v raném středověku považuje za prvoslovanský jazyk, který dal vzniknout slovanské rodině jazyků.

Ruský jazyk je jeden ze tří existujících hlavních jazyků v rámci východoslovanské podskupiny. Standardní ruština (založená na moskevském dialektu) se stala oficiálním jazykem v polovině      18. století. Předtím byl jazyk východní slovanský v podstatě stejný jako „starý ruský“ – prototyp moderního jazyka ruského, ukrajinského a běloruského.

Kde se mluví ve světě ruským jazykem

Ruský jazyk je oficiálním jazykem Ruska, Běloruska, Kyrgyzstánu a Kazachstánu a je považován za neoficiální lingua franca na Ukrajině a v mnoha bývalých sovětských zemích. Patří mezi ně Ázerbájdžán, Estonsko, Gruzie, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán. Rusky mluvící obyvatele najdeme i  na Kypru, ve Finsku, Maďarsku, Mongolsku, Polsku, Číně, USA a Izraeli.

Kolik lidí na světě mluví rusky?

Od roku 2010 bylo na světě zhruba 166 milionů rodilých mluvčích, kteří jsou na seznamu osmi nejrozšířenějších jazyků na světě.

Nicméně ruština má význačné postavení na internetu. Od roku 2013 se stala druhým nejpoužívanějším jazykem online – používá se na 5,9% všech internetových stránek. To ji umisťuje jen mírně před němčinou, ale výrazně za angličtinu.

Kolik lidí v USA mluví rusky?

Ruský jazyk s poprvé dotknul břehů dnešních Spojených států v 18. století, kdy ruští průzkumníci dorazili na Aljašku.

Dnes je v USA zhruba 900 000 ruských mluvčích z naší celkové populace 297 milionů, podle údajů ze sčítání lidu z roku 2011.

Kolik lidí v Evropě mluví rusky?

Ruština je nejrozšířenějším jazykem v celé Eurasii. Celkově je asi 166 milionů ruských mluvčích v Evropě. Izrael má největší rusky mluvící obyvatelstvo na světě mimo Evropu a USA – asi 1,5 milionu ruských mluvčích.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.