Kolik lidí mluví řecky a kde se s řečtinou můžete setkat?

Úvodní strana » Magazín » Kolik lidí mluví řecky a kde se s řečtinou můžete setkat?

Kolik lidí mluví řecky a kde se s řečtinou můžete setkat?

Kolik lidí mluví řecky a kde se s řečtinou můžete setkat?

Řečtina je jazyk velmi starobylý, který nás přivádí k velmi starým řeckým spisům, jejichž vznik se datuje do doby před 3 400 lety.

Řečtina je jazyk, který patří do indoevropské jazykové rodiny. To znamená, že je vzdáleně příbuzná s velkým počtem světových jazyků a to včetně angličtiny, španělštiny, němčiny, bulharštiny a iránštiny.

První písemný důkaz se objevuje v 15. století před naším letopočtem, kdy se začalo používat lineární písmo B. Zachovalo se však jen velmi málo hliněných tabulek, na nichž se písmo objevuje.

Kolik lidí v Řecku používá řečtinu

V současné době žije v Řecku přes 11 miliónů obyvatel, kteří hovoří novořečtinou Dimotiki, která je též oficiálním jazykem v tomto státě. Tento jazyk se postupně vyvinul ze starořečtiny. O novodobé a oficiální formě jazyka byla vedena celá řada diskusí, někteří obyvatelé chtěli používat verzi, která byla bližší starověké formě. Tyto spory probíhaly poměrně dlouho dobu.

Kolik lidí mluví řecky v jiných zemích

Mnoho řeckých řečníků mimo Řecko nenalezneme, ale několik menších populací po světě přeci jen nalezneme.

Kypr, ostrovní země na Středním východě, má kolem 1 168 000 řeckých řečníků, řečtina je zde jedním z oficiálních jazyků země.

V USA nalezneme asi 365 000 řecky mluvících obyvatel, kteří se do této oblasti dostali během vlny emigrace v průběhu 19. a 20. století. Někteří svůj rodný jazyk pomalu zapomněli, někteří se jej snaží stále udržovat v aktivitě.

Také v Austrálii nalezneme asi 250 000 řecky hovořících obyvatel. Také  Albánie má 15 200 řeckých řečníků a je to pracovní jazyk v několika jižních oblastech země.

Řečtí mluvčí se také objevují v několika dalších zemích po celé Evropě a na Středním východě – Itálie (20 000), Ukrajina (necelých 6 000), Turecko (3 500), Rumunsko (něco kolem 2 500) nebo Maďarsko (necelé 2 000).

Vzhledem k tomu, že Řecko je součástí Evropské unie, je řečtina jedním z 24 oficiálních jazyků organizace.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.