Kdy je nutná předpisová korektura

Úvodní strana » Magazín » Kdy je nutná předpisová korektura

Kdy je nutná předpisová korektura

Kdy je nutná předtisková korektura

Provedli jste dostatečnou korekturu? To by měla být otázka, která zazní před každou publikací obsahu nebo před jeho vytištěním. Jen si představte, že vytisknete náklad několika tisíc knih, časopisů nebo třeba letáků a máte v nich překlep. Jde o velkou nepříjemnost. V případě online obsahu se dá chyba poměrně snadno napravit, ale co u tištěného? Pokud korektura neproběhne, můžete si uříznout velkou ostudu. Předtisková kontrola je důležitá a měla by být prováděna rodilým mluvčím, který má velmi kvalitní jazykové znalosti. 

Předtisková kontrola není jen o kontrole chyb

Mnoho lidí si myslí, že předtisková korektura zahrnuje jen přečtení textu a opravu diakritických chyb. Tato korektura však zahrnuje mnohem více činností. Musí se soustředit také na obsah, aby nedošlo ke špatné formulaci. Pokud byste uvedli například špatnou informaci v novinách, mohlo by to pro vás mít i právní důsledky. Pokud by šlo například o recepty nebo o návody na dávkování léků, zde by mohla mít chyba i dopad na zdraví. Dále je potřeba zkontrolovat fonty, jestli jsou v pořádku, například u citací a nadpisů. Dále je potřeba zkontrolovat, jestli je správně vložená grafika a jestli je správně umístěna v textu tak, aby dávala smysl. Zkontrolovat se musí i zalomení textů. Může se chybovat i ve věcech, které se příliš nekontrolují, jde například o kontaktní informace. 

 

Představte si, že vytisknete velké množství firemních katalogů a u kontaktních informací bude chyba v telefonním čísle nebo v emailové adrese, může to způsobit velké množství komplikací. Spoléhat se na to, že autor zpracoval dílo bezchybně se v mnoha případech nevyplácí, lidský faktor může snadno selhat a předtisková kontrola by měla být samozřejmostí každého obsahu, který je určen většímu množství čtenářů nebo který zahrnuje tisk. Jde o investici navíc, která pro vás bude pojistkou, že neuděláte zbytečnou chybu. Na trhu je mnoho profesionálních agentur i lidí na volné noze, kteří vám kvalitní korekturu zajistí. 

 

Poptáváte předpisovou korekturu Vašeho dokumentu? Kontaktujte nás!

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.