Kdo jsou Nuristani a jakým jazykem mluví?

Úvodní strana » Magazín » Kdo jsou Nuristani a jakým jazykem mluví?

Kdo jsou Nuristani a jakým jazykem mluví?

Kdo jsou Nuristani a jakým jazykem mluví?

Slyšeli jste už o etnické skupině Nuristani? Jde o jednu z mnoha etnických skupin žijících v oblasti Hindúkuš v Afghánistánu. Přestože mají Nuristani nárok na afghánské občanství, žijí v relativní izolaci. Mimo Afghánistán o této menšinové skupině slyšel jen málokdo a pro ty, kteří možná slyšeli jejich jméno, může být jejich způsob života stále záhadou. Podíváme se na kulturu, historii a jazyk tohoto lidu.

Život v provincii Nuristan

Provincie Nuristan se nachází ve východním Afghánistánu, na jižních svazích pohoří Hindúkuš. Na jihu sousedí s provinciemi Laghman a Kunar, na severu s provincií Badachšán, na západě s provincií Panjshir a na východě s pákistánským Khyber Paštunkhwa. Provincie Nuristan má 140 000 obyvatel a jejím hlavním městem je Parun. 

Region má mírné podnebí s přiměřenými srážkami, takže je vhodný pro zavlažované zemědělství. Jeho hornatá geografie však omezuje extenzivní zemědělství. V důsledku hojnosti pastvin a neschopnosti provozovat extenzivní zemědělství se obyvatelstvo provincie přiklonilo k chovu dobytka. Produkce potravin v Nuristanu je o živobytí, je zásadní pro jejich obiloviny a mléčné výrobky z koz a skotu.

Kultura a historie lidu Nuristani

Počátky národa Nuristani sahají až do 4. století před naším letopočtem. Někteří Nuristani tvrdí, že jsou potomky řeckých okupačních sil Alexandra Velikého. Po mnoho staletí žili Nuristani v autonomním státě známém jako Káfiristán. Po staletích jako samostatné léno je region zvyklý na velmi okrajovou účast státu. Afghánská vláda se od roku 1893 několikrát pokusila o integraci Nuristaniů. Nuristani jsou však i nadále hrdí na svou nezávislost v nepřístupných vysočinách, které obývají. Region má osobitou kulturu, která ho odlišuje od zbytku Afghánistánu, existuje stále mnoho kulturních rozdílů mezi třemi hlavními údolími provincie.

Před vynucenou konverzí k islámu v polovině roku 1890 vojenskou kampaní vedenou afghánským králem Abdulem Rahmanem praktikovali Nuristani formu starověkého hinduismu jménem Kalash, prosycenou akrecemi vyvinutými na místě. Kvůli jejich starověké víře a jejich odporu vůči přijetí islámu dostal region opovržlivé jméno Kafiristán, „Země nevěřících“. 

Starověké rituály Nuristaniů často zahrnovaly šamanismus a rituální zvířecí oběti. Tanec (který často zahrnoval otáčení válečných seker) hrál v nuristánském náboženství důležitou ceremoniální roli, zvláště v době před islámem. Také věřili, že tanec pomáhá uklidňovat božstva. 

Klanově orientovaný lid

Lidé Nuristani mají klanovou organizaci, přičemž vesnice je základní společensko-politickou jednotkou. Muži prosazující soudržnost se shlukují v řadách do vedení vesnice. Tito muži působí jako prostředníci v konfliktech s jinými kmeny. Navzdory historickým konfliktům mezi kmeny chválí kultura Nuristani ty, kteří jsou schopni pomáhat ostatním dospět k dohodě. Je nečestné vyhýbat se konfliktům. 

Nuristani jsou pohostinní lidé a milují, když se mohou bavit s hosty ve svých domovech. Často sedí na stoličkách kolem ohně a konverzují, což je jejich hlavní socializační rituál. Hosté musí hostiteli něco dát výměnou za jejich pohostinnost. Tato výměna je rafinovaná, protože je něco explicitního neslušné.

Nuristan je a vždy byl chudým regionem. To je důvod, proč hraje bohatství důležitou roli při vytváření autority mezi kmeny, dokonce více než statečnost. Aby byl muž zvolen vůdcem kmene (Jast), musí pro vesnici uspořádat mnoho hostin, které mohou finančně zruinovat každého muže aspirujícího na tuto pozici. Pro Jasta je populární veřejně a s hrdostí mluvit o tom, jak utratil své jmění, aby dosáhl vedení.

Nuristani mají třídně založenou společnost. Svobodní muži tvoří 90 % populace. „Bari“ jsou znevýhodněných 10 %, kteří dělají většinu manuální práce. V průběhu staletí byli Bariové jako důsledek svého zaměstnání schopni vyvinout velmi složité techniky výroby dřeva, které instituce jako UNESCO chválí jako neuvěřitelnou kulturní hodnotu a snaží se ji zachovat.

Jazyky Nuristani

Existuje patnáct kmenů Nuristani mluvících pěti indoíránskými jazyky, s mnoha dialekty mezi různými podskupinami. Těchto pět jazyků je Vasi, Kamkata Viri, Askunu Viri, Kalasa, Vata a Tregami. 

Jazyky Nuristani mají přibližně 130 000 mluvčích. Navzdory jazykové rozmanitosti regionu stojí za zmínku, že vzhledem k tomu, že paštština je jedním ze dvou oficiálních jazyků Afghánistánu se šestnácti miliony mluvčích, pro zahraniční vědce provádějící etnografické studie v regionu mohou být paštské překladatelské služby nejužitečnější k překonání jazykových bariér.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.