K čemu slouží mezinárodní fonetická abeceda?

Úvodní strana » Magazín » K čemu slouží mezinárodní fonetická abeceda?

K čemu slouží mezinárodní fonetická abeceda?

K čemu slouží mezinárodní fonetická abeceda?

Náš svět je domovem více než 7000 jazyků, z nichž každý má jedinečné přízvuky a dialekty. Většina z nich má také abecedu, ze které se skládají jednotlivá slova. Na rozdíl od většiny jazyků se mezinárodní fonetická abeceda zaměřuje na reprezentaci zvuků řeči za pomoci symbolů. Mezinárodní fonetická abeceda, známá také jako IPA (International Phonetic Alphabet), pochází z konce 19. století a byla vytvořena se záměrem standardizovat reprezentaci mluveného jazyka, aby se zabránilo zmatkům způsobeným nekonzistentními konvenčními pravopisy používanými v každém jazyce. 

Jak IPA funguje?

IPA má pro každý zvuk řeči jedinečný symbol. Nemá písmena, která jsou závislá na kontextu, a žádná písmena se nepoužívají ke kombinování zvuků. Její tabulka obsahuje 107 symbolů představujících souhlásky a samohlásky, z nichž 31 jsou glyfy používané ke specifikaci určitých zvuků. Ze 107 symbolů je 19 pro aspekty jako intonace, tón a délka zvuku. Symboly jsou založeny na latinské abecedě, a protože má většina jazyků latinské kořeny, dává to smysl. Tabulka abecedy IPA obsahuje tři kategorie: pulmonické souhlásky, nepulmonické souhlásky a samohlásky.

  • Pulmonické souhlásky jsou zvuky, které vznikají, když je prostor mezi hlasivkami ucpán v momentě, když je vzduch vypouštěn z plic. Všechny souhlásky anglického jazyka spadají do kategorie pulmonických souhlásek.
  • Nepulmonické souhlásky na druhé straně vznikají, když proudění vzduchu nezávisí na plicích, a tyto zvuky jsou běžné v afrických a kavkazských jazycích.

Proč byste se měli učit tuto abecedu

Možná se ptáte, k čemu slouží mezinárodní fonetická abeceda a proč byste se měli obtěžovat jejím učením? Krátká a stručná odpověď - Pomůže vám mnohem rychleji zvládnout jazyky a výslovnost. Stále vás to nepřesvědčilo? Zde jsou tři skvělé důvody, proč by se měl každý naučit IPA.

1. Jazyk se naučíte hned napoprvé

Co děláte, když si nejste jisti, jak se slovo vyslovuje? Můžete se zeptat rodilého mluvčího, ale jeho vysvětlení může situaci jen zhoršit.

 

Vy: Jak vyslovím HEUTE?

Němec: Heute

Vy: Hoyte?

Němec: Ne, heute.

Vy: Heeute?

Němec: Ne! Heute, neslyšíš ten rozdíl?

Vy:  Ano, ale neumím to vyslovit!

 

Kdybyste znali IPA, mohli byste si vyhledat správnou výslovnost /ˈhɔʏ̯tə/. Když se poprvé učíte nový jazyk, je užitečné naučit se správnou výslovnost slov předtím, než se naučíte jejich „skutečný“ pravopis. Ostatně takhle jste se naučili svůj rodný jazyk, takže je mnohem snazší soustředit se na výslovnost jako první a na pravopis jako na poslední.

2. Budete umět mluvit a používat správnou výslovnost

IPA je skvělý nástroj, který vám může pomoci naučit se vyslovovat více než jen zvuky. Pokud jste se například učili němčinu, první věc, kterou byste mohli udělat, je podívat se na stránku Wikipedie o německé fonetické abecedě. Stránka vám říká, že standardní němčina obsahuje následující zvuky:

 

 

/b/ /ç/ /d/ /f/ /ɡ/ /h/ /j/ /k/ /l/ /l̩/ /m/ /m̩/ /n/ /n̩/ /ŋ/ /p/ /ʁ / /s/ /ʃ/ /t/ /ts/ /tʃ/ /v/ /x/ /z/ /ʔ/ /a/ /ɛ/ /e/ /ɪ/ /i/ /ɔ/ /o/ / œ/ /ø/ /ʊ/ /u/ /ʏ/ /y/

 

Angličan si například všimne, že existují zvuky, které se nenacházejí v jeho rodné angličtině, což znamená, že je bude muset procvičovat, aby uměl vyslovovat správně. Němčina také neobsahuje anglické zvuky jako /ɹ/ a /θ/ , což jsou anglické zvuky „r“ a „th“. Pokud by takový člověk nechtěl znít jako nováček, měl by se postarat, aby mu zvuky /ɹ/ a /θ/ neklouzaly do německé řeči.

3. IPA vám poskytne hlubší porozumění fonetice

Anglický jazyk má ve skutečnosti tři různé zvuky „p“. Jen slovo „paper“ obsahuje dvě různé verze písmene „p“. První „p“ v je to, co lingvisté označují jako „aspirovaný“ zvuk, zatímco druhý nikoli. Nenasávané p se v IPA zapisuje jako /p/ a nasávané se zapisuje jako /pʰ/.

 

IPA je vstupní branou k hlubšímu pochopení toho, jak funguje lidský řečový orgán. Naučí vás, co vlastně musí jazyk, rty a hlasivky udělat, aby z vašich úst vycházely různé zvuky.

Závěrem

Učení IPA vyžaduje velkou dávku odhodlání a praxe, ale pokud se chcete intenzivně učit jazyky, bude to stát za to. Lingvisté chápou, že mezinárodní fonetická abeceda je nejlepší způsob, jak se zaměřit na ústní prvky řeči ve všech mluvených jazycích. Je to pozoruhodný nástroj, který nachází společné rysy v každém jazyce.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.