Jakými jazyky se bude mluvit v budoucnosti?

Úvodní strana » Magazín » Jakými jazyky se bude mluvit v budoucnosti?

Jakými jazyky se bude mluvit v budoucnosti?

Jakými jazyky se bude mluvit v budoucnosti?

Ve světě se mluví různými jazyky. Přesto se nějak předpokládá, že asi za 30 let budou jazyky, kterými se bude mluvit, pouze ty, které jsou již dnes dominantní. Globalizace zmenšila svět. Korporace a organizace již nejsou omezeny na podnikání v rámci zemí, kde byly založeny. Globalizace vytvořila globální vesnici, kde spolupracují různé země, kultury a národnosti. Je jedním z nejdůležitějších nástrojů, které pomohly obchodním operacím obsloužit více tržních míst po celém světě, využívat různé zdroje, dovednosti a schopnosti k poskytování materiálů, zboží a služeb i zaměstnání více lidí. A víte, co je zásadním faktorem, který umožnil globalizaci? Je to jazyk.

Role jazyků v globalizaci

Několik hlavních světových jazyků dominuje mezinárodní scéně už dlouhou dobu. Některé z nich jsou ruština, angličtina a nově i mandarínská čínština. Trend však směřuje k tomu, že se na povrch dostane několik dalších jazyků, které budou součástí seznamu budoucích světových jazyků. I když bude obtížné naučit se všechny jazyky budoucnosti, základní věcí, kterou musíte udělat, je vědět, které z těchto jazyků jsou užitečné a důležité pro vaše podnikání nebo kariéru. Je lepší včas zjistit, který z jazyků vydrží a bude vám nápomocný i v budoucnu.

Ať už jste někdo, kdo se připravuje na svou budoucí kariéru, podnikatel, který hledá mezinárodní expanzi, nebo malý podnik, který hledá další trhy, bude pro vás výhodné použít kterýkoli z nově vznikajících jazyků budoucnosti, abyste si otevřeli cestu k růstu a úspěchu, o který usilujete. Váš výběr jazyků závisí na vašich cílech, na vaší vizi budoucnosti, kariéře nebo na vašem podnikání a typu zákazníků, které chcete získat.

Předběžný seznam jazyků budoucnosti

Zde uvedený seznam není absolutní ani úplný. Bude však prospěšné o těchto jazycích přemýšlet a zvážit je, až budete vytvářet své budoucí obchodní plány, protože existuje obrovská možnost, že budou dominantní při obchodování a komunikace přes hranice.

1. Mandarínština

Čínská ekonomika rychle roste a čínské společnosti působí v mnoha zemích po celém světě. Pokud jde o počet mluvčích, čínština je již nyní nejrozšířenějším jazykem na světě. To není překvapivé vzhledem k tomu, jak velká je čínská populace. Čínsky mluví kolem 1,4 miliardy lidí ve 38 zemích. Pokud uvažujete pouze o mandarínské čínštině (Putonghua), mluví se jí ve 13 zemích s celkovým počtem kolem 1 miliardy mluvčích. Asi 70 % všech uživatelů čínského jazyka mluví mandarínsky.

Čínština je pro česky i anglicky mluvící lidi obtížně naučitelný jazyk, ale předpokládá se, že tento jazyk bude jedním z jazyků budoucnosti kvůli masivnímu ekonomickému posunu Číny, od hospodářství k rostoucímu národnímu a mezinárodnímu obchodu, vytváření smluv s různými zeměmi a prosazování se v oblasti techniky a vědy. Existuje dokonce předpověď, že do roku 2050 bude vedoucí ekonomikou na světě.

2. Portugalština

Zdá se, že portugalština není tak populární, takže je překvapivé, že je zařazena do tohoto prozatímního seznamu jazyků budoucnosti. Brazílie, která mluví portugalsky, však rychle roste. Je členem zemí BRICS, které jsou průkopníkem budoucího růstu podnikání. BRICS je organizace rozvíjejících se ekonomik složená z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Sídlo sdružení je v Šanghaji. V současné době je portugalština sedmým nejrozšířenějším jazykem na světě s celkem 236 miliony mluvčích. Portugalsky mluví lidé v Portugalsku, Brazílii, Španělsku, Francii a Lucembursku, na několika ostrovech v Karibiku, Africe, Východním Timoru a Macau. Ekonomická podpora různých portugalsky hovořících regionů katapultuje tento jazyk, aby se stal jedním z hlavních jazyků budoucnosti.

3. Arabština

Bude těžké ignorovat i arabštinu. Arabština je nyní jedním z nejrychleji rostoucích jazyků na světě, protože se omezuje na region SAE. Arabsky se mluví v 58 zemích. Nyní je to čtvrtý nejrozšířenější jazyk na světě s celkovým počtem 313 milionů mluvčích. Jazyk je stejně důležitý jako ropa a zemní plyn, který vyrábí většina zemí, které mluví arabsky. Je to známka schválení, že jazyk bude pravděpodobně jedním z jazyků budoucnosti, který se bude používat po celém světě. Spojené arabské emiráty jsou významným vývozcem datlí. Emiráty sice postrádají zemědělskou půdu, ale pouští se do reexportu průmyslových odvětví, která do mnoha částí světa zásobují nejrůznější produkty od různých výrobců.

4. Francouzština

Právě teď je francouzština 14. nejrozšířenějším jazykem s téměř 295 miliony mluvčích v 53 zemích. Francie si stále udržuje ekonomický růst. V letech 2018 a 2019 se řadí mezi sedmou největší ekonomiku světa s HDP 2,8 bilionu USD. Je jedním z největších světových poskytovatelů různých služeb se zaměřením na výrobu pro několik průmyslových odvětví, včetně luxusního zboží, kosmetiky, železnic, letectví a automobilového průmyslu.

5. Hindština-Urdština

Stejně jako v Číně, tak i v Indii populace stále roste. Indie má být v blízké budoucnosti nejlidnatější zemí světa. Pákistán, kde většina lidí mluví urdsky, následuje Indii co do počtu obyvatel. Téměř 534 milionů lidí mluví hindsky. Urdu však mluví téměř 163 milionu lidí. Indie má různá průmyslová odvětví související s informačními technologiemi. Země se také stává centrem obchodu a to je jeden z důvodů, proč stojí za to zvážit zařazení nebo učení hindštiny nebo urdštiny.

6. ruština

Rusko, stejně jako Indie, je také členem BRICS. Navzdory nezávislosti několika zemí zůstává Ruská federace největší zemí světa, která se rozprostírá přes velkou část východní Evropy a celé severní Asie. Rusko je jednou z největších ekonomik na světě. Vyrábí a vyváží různé produkty. Hlavní jazyk země, ruština, je osmým nejrozšířenějším jazykem. Má 265 milionů mluvčích, kteří žijí v 18 zemích, včetně Izraele a Číny. Rusko je obrovský trh. Ruština je proto jedním z jazyků budoucnosti, které může být přínosné ovládat.

7. Španělština

Španělština je dnes po čínštině druhým nejrozšířenějším jazykem na světě. Španělsky dnes mluví asi 513 milionů lidí v 31 zemích. Úžasná věc je, že existuje více španělsky mluvících mimo Španělsko. V současné době mluví španělsky kolem 40 milionů lidí ve Spojených státech. Odborníci předpovídají, že do roku 2050 bude v USA mluvit španělsky asi 470 milionů lidí. Má status oficiálního jazyka v několika zemích, včetně Mexika a Argentiny, což jsou dvě z hlavních ekonomik G20. Španělština se dobře učí a v budoucnu půjde o jeden z důležitých jazyků pro mezinárodní obchod.

8. Němčina

Němčinu nemůžete z rovnice odstranit, protože je německá ekonomika největší v Evropě. Němčina sdílí mnoho slov s anglickým jazykem, protože obě patří do západogermánské větve indoevropské jazykové rodiny. Naučit se jazyk může vést k finančním ziskům, protože Německo má pátou největší ekonomiku světa. Pro budoucí podnikání je životně důležité naučit se německy, pokusit se proniknout na německý trh nebo pracovat pro německou společnost. Naučit se německý jazyk a kulturu německého trhu bude moudrým obchodním a finančním rozhodnutím. Němčina je celosvětově 15. nejrozšířenějším jazykem s celkovým počtem přesahujícím 130 milionů mluvčích ve 28 zemích.

9. Japonština

Zatímco má japonská ekonomika své potíže, japonský trh a jeho jazyk má stále velké vyhlídky. Japonská ekonomika učinila mnoho objevů a vynálezů v oblasti informačních technologií a vědy. Je také lídrem v oblasti umělé inteligence a robotiky. Spojte to s přirozenými rysy Japonců, že jsou pracovití a nezlomní. Pokud jste globální společností, rozhodně má smysl obchodovat s Japonskem.

Možná si myslíte, že japonským jazykem mluví jen pár lidí. Věděli jste, že je japonština devátým nejrozšířenějším jazykem na světě? 128,3 milionů japonských mluvčích žije v několika zemích, včetně Austrálie a Brazílie.

10. Angličtina

Anglický jazyk nemůžeme ze seznamu vytěsnit. Bez ohledu na to, zda je provizorní nebo definitivní. Anglicky se mluví ve 118 zemích. V současné době je to třetí nejrozšířenější jazyk. Tento jazyk má po celém světě kolem 1,2 miliardy mluvčích. Angličtina je mezinárodní obchodní jazyk, a proto je vhodné ho zahrnout do seznamu jazyků budoucnosti.

Závěrečné myšlenky

Nyní, když máte představu o tom, jaké budou budoucí jazyky, je na vás, abyste zvážili, které z nich budou přínosné pro vaši kariéru nebo podnikání. Existují předpovědi, že při neustálém používání budou tyto jazyky budoucnosti díky globalizaci méně komplikované a možná méně formální. I když nic není jisté, nějaké změny v jazyce nebo jazycích pravděpodobně nastanou. Pokud je pro vás příliš náročné se další jazyky učit, vždy můžete využít naší agenturu, která vám zajistí překlady i tlumočení.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.