Jakým jazykem se nejčastěji mluví v Thajsku?

Úvodní strana » Magazín » Jakým jazykem se nejčastěji mluví v Thajsku?

Jakým jazykem se nejčastěji mluví v Thajsku?

Jakým jazykem se nejčastěji mluví v Thajsku?

Přemýšlíte o cestě do Thajska? Možná tam už jste a chcete se o této krásné zemi v jihovýchodní Asii dozvědět více. Thajsko je země s bohatou historií a thajský jazyk je toho velkou součástí. V tomto článku se dozvíte o původu thajského jazyka a ovlivňování kultur.

Jaký je původ thajského jazyka?

Thajština pochází z jazykové rodiny Tai. Tato jazyková rodina je rozšířena po celé jižní Číně, jihovýchodní Asii a severovýchodní Indii. Proto sdílí thajština v těchto oblastech mnoho podobností a slov s jinými jazyky. Psaná thajština byla představena v roce 1283 třetím králem sukothajského období, Ramkamhaengem. Moderní Thajci jsou stále schopni číst původní jazyk z doby před 100 lety, protože od svého vzniku nezaznamenal mnoho změn. To samozřejmě hraje hlavní roli při zachování starých kultur a tradic. 

Ale všechno mohlo být mnohem jinak, kdyby původní písmo jazyka Tai nebylo změněno z čínských znaků. Ve stejném století, kdy byl zaveden psaný thajský jazyk, byl starší psaný jazyk Tai změněn na staré khmerské písmo. Starý Khmer měl svou vlastní historii, která vetkala aspekty sanskrtu a páli do jazyka Tai.

Buddhismus, obvykle spojovaný s Thajskem, pocházel ze stejného původu. Je to proto, že hlavním náboženstvím Khmerů byl buddhismus. To je důvod, proč současná thajština sdílí slova s mnoha různými jazyky z celého regionu. Dříve byla thajština známá jako siamská, protože Thajsku se říkalo Siam. Toto jméno zůstalo asi do roku 1948, ale nakonec se změnilo na jméno, které znáte dnes. 

Ovlivňování kultur

Thajština má vlivy z jazykové rodiny Tai, ze které pochází. Důležitými důvody však byly také války a příliv dobyvatelských království. V minulosti se Thajsko skládalo z mnoha menších království, která se všechna předháněla v tom, která z nich bude nejlepší. Místní království však nebyla jedinou konkurencí. Opozice byla také v oblastech, které dnes známe jako Čína, Kambodža a Myanmar (Barma). 

Mezi bojem Severu proti Jihu a zapojením zbytku jihovýchodní Asie se vytvořil tavící kotlík kultur. Jak království vítězila, jejich jazyky se staly velkým vlivem na místní oblasti, které okupovaly. Takže i když v budoucnu okusili porážku, jejich příspěvek byl již učiněn.  

Thajský jazyk a jeho dialekty

V Thajsku stále existují různé druhy jazyků. Existuje však zastřešující rozmanitost, kterou většina lidí používá. Prvním krokem k přechodu od Tai k modernímu thajskému jazyku bylo jeho rozdělení do různých dialektů. Tito se stali centrálním, severním a jihozápadním Tai. Během minulých potyček a válek se jihozápadní Tai dále rozdělila na laoské, thajské a mnoho menších variací. To byl počátek moderního thajského jazyka. 

 

V Thajsku dnes existují různé dialekty v severní, jižní, střední a severovýchodní části země. Hlavní dialekt pochází ze středního Thajska a je také známý jako „standardní“ nebo „bangkokská“ thajština. Kromě bangkokské thajštiny je také prominentní severovýchodní dialekt známý jako Isaan. Tento jazyk je směsí bangkokské thajštiny a laoštiny – jazyka, který se oddělil od jihozápadního Tai.

Abeceda a gramatika

Zatímco anglická abeceda se skládá z 26 znaků, thajština má 44 souhlásek a 15 základních samohlásek. Je jich víc, ale tyto už se moc nepoužívají. To je štěstí pro každého, kdo se to musí naučit. Stejně jako v angličtině, i zde jsou věty psány zleva doprava. Ale samohlásky se píší pod, nad, za a před souhláskou. 

Zásadní rozdíl oproti angličtině je v tom, že jde o tonální jazyk. To znamená, že podobně znějící slova mají různé výšky, a právě tyto výšky určují význam slova. V thajštině je 5 tónů: vysoký, nízký, střední, stoupající a klesající. 

Slova a psaní

Vzhledem k tomu, že byla thajština odvozena z čínského a khmerského písma, písmo se velmi liší od latinky. Ačkoli se angličtina vyučuje na všech veřejných školách, velká část populace jí nemluví. Odhaduje se, že asi jedna čtvrtina populace umí anglicky, ale většina lidí jí mluví na velmi základní úrovni. 

Pokud tedy chcete komunikovat s 8. největší ekonomikou v Asii, je nezbytné využít překladatelské a lokalizační služby. Překlad je prvním krokem, ale lokalizace jde ještě o krok dále, aby bylo zajištěno, že váš obsah bude optimalizován pro vaši zamýšlenou zemi. To je zvláště důležité v zemi, která má odlišnou převládající kulturu a náboženství. Některé výrazy nebo myšlenky ze Západu mají potenciál ke střetu s východními kulturami. Takže tím, že se vaše podnikání přizpůsobí, si dáváte největší šanci na úspěch. 

Současné Thajsko

V dnešní době je Thajsko tavícím kotlem kultur a jazyků z celého světa. Lidé si zamilují jeho uvolněný životní styl, jedinečnou kuchyni a idylické pláže. Pokud jste ho ještě neviděli, rozhodně si Thajsko přidejte do svého seznamu zemí, které byste měli navštívit. 

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.