Jaké jazyky existovaly před kolonizací v Americe a jaké jazyky stále přežívají?

Úvodní strana » Magazín » Jaké jazyky existovaly před kolonizací v Americe a jaké jazyky stále přežívají?

Jaké jazyky existovaly před kolonizací v Americe a jaké jazyky stále přežívají?

Projděte etapy kolonizace Ameriky, abyste se dozvěděli, jaké evropské jazyky se zde šířily a jaké přežívají.

Evropa je vnímána jako starý svět a Amerika jako svět nový. Tento pohled s sebou nese jakousi předpojatost.

Španělský příjezd

Svatá mise

Odhady týkající se počtu obyvatel a jazyků na amerických kontinentech před prvním evropským kontaktem jsou nejisté. Některé odhady mluví o 300 různých jazycích, kterými hovořilo zhruba 5 milionů lidí v Mexiku a Střední Americe a více než 1400 jazyků používaných 9 miliony domorodců v jižní Americe. Oblast Mezoameriky se táhla od Střední Ameriky do jihozápadní části Spojených států a její národy sdílely podobnou kulturu, která zahrnovala pictografické a hieroglyfické formy psaní a monumentální architekturu.

Příchod Evropanů na kontinent jejich snaha jej dobýt úzce souvisely s novým jazykem.

 

Mezoamerika a první imperialistické jazyky

Aztéckou říši, jež se táhla přes většinu území dnešního Mexika a Střední Ameriky, zastupuje Nahuatl – oficiální jazyk dominantního kmene Nahua. Několika jeho variant stále ještě hovoří a si 1,5 milionu lidí žijících převážně v centrálním Mexiku, z jazyka Aztéků pocházejí slova jako avokádo, chilli, čokoláda čirajčata.

Říše Inků také prosazovala svůj jazyk – Quechua. Tímto jazykem v současné době hovoří asi 8 miliónů lidí a v některých oblastech dokonce ovlivnil španělskou syntaxi.

Portugalský příjezd

Portugalci dorazili v roce 1500, osm let po Kolumbovi. Jejich první kontakt s domorodci byl s lidmi Tupi, kteří obývali většinu pobřeží. Postupné příjezdy žen a rodin z Evropy pomohly k vyššímu převládání portugalštiny současně se zánikem jazyků domorodců.

Portugalci používali během kolonizace pouze dva domorodé jazyky – Tupinambá a Kiriri, Tupinambá pomohl pojmenovat mnoho míst a lokalit na nově obydlovaném území.

 

Oživení mrtvého jazyka

Starý jazyk Tupinambá je nyní oficiálně zaniklý, ale existují pokusy o oživení a on-line kurzy pro jeho učení! To samozřejmě neznamená, že neexistují žádné jazyky ani domorodé národy. V současné době existuje cca. 350 000 domorodců žijících v komunitách v Brazílii a více než 192 000 žijících v městských centrech.

Anglický příjezd

Když poutníci přistáli v roce 1620 v Cape Cod, jejich první setkání s domorodci byly plné napětí. Obě strany se obávaly navzájem. Dva domorodci posloužili jako komunikační mosty mezi skupinami: Samoset a Squanto.

Samoset z kmene Abnaki se s poutníky ve své kolonii spřátelil a vyprávěl o svém únosu průzkumníky, kteří ho odvezli do Anglie, kde se naučil jazyk.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.