Cizojazyčné korektury

Úvodní strana » Magazín » Cizojazyčné korektury

Cizojazyčné korektury

Ideálním korektorem přeložených textů je rodilý mluvčí. Orientuje se totiž v lokálních společenských a kulturních odlišnostech dané země i v tom nejjemnějším jazykovém zabarvení. Podobná specifika najdete v britské, americké nebo australské angličtině, v němčině rakouské či německé a v mnoha ostatních jazycích.

Zvláště v případě zásadních překladů je vhodné realizovat korekturu vícestupňovou nebo provádět souběžný překlad různými překladateli. S ohledem na jazykovou, terminologickou a stylistickou správnost textu je finální kontrola jazykovým korektorem zcela zásadní.

Cizojazyčná textová korektura se dělá kvůli zajištění srozumitelnosti a čitelnosti překládaného textu. Rodilý mluvčí při ní může odhalit gramatické chyby a překlepy, kterých si běžný korektor nevšimne, a lépe též odstraní stylistické nedostatky. Výsledný text je prakticky dokonalý.

Kdy a kde využít cizojazyčnou korekturu

Určitě se vyplatí využít korekturu rodilým mluvčím, když překladatel hovoří jiným rodným jazykem než realizovaný text. Podobně to platí, pokud překladatel – byť je oborovým expertem – nemá příslušnou jazykovou znalost a také pokud vyžadujete naprostou jazykovou čistotu překladu. To se týká např.:

  • Cizojazyčné lokalizace internetových stránek
  • Překladu reklamních materiálů (katalogy, letáky apod.)
  • Prezentace projektů

Jaký je při korekturách užíván postup? K označení požadavků na korekturu slouží jednoznačné korektorské značky, které jsou jasné pro korektora i pro toho, kdo bude opravy provádět. Korektor odpovídající značku zanese rovnou do chybného slova nebo věty. Stejná značka, obsahující navíc popis potřebné změny, se vyznačí taktéž na prázdný okraj stránky ve shodné výšce řádku, kde je třeba opravu provést.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Tip: Pokud se Vám úkol zdá těžký, klikněte na tlačítko Jiný úkol

Pole označená * jsou povinná.