Anglická slova, která mají řecký původ

Úvodní strana » Magazín » Anglická slova, která mají řecký původ

Anglická slova, která mají řecký původ

Víte, jak spolu mluvit řecky? S více než 150 000 slov řeckého původu v angličtině to zase nevypadá jako bláznivý jazyk. Nevěříte?

Začínáme snídaní – marmeláda na čerstvě opečeném toastu. Posloucháme hudbu a hovoříme po telefonu. Sjednáme si schůzku s přáteli v kině, nebo je to snad divadlo?

Bude tam hrát váš oblíbený herec. Zlobíte se na politiky v televizi a odsuzujete jejich podlézavý narcismus.  Vydáte se na nákupy a jste ve stavu zuřivosti, potřebujete čerstvý vzduch. Kupujete kosmetiku a drahé náramky, ne plastové imitace.

Která slova tedy mají řecký původ? Tady je příklad jen několika málo z nich.

Acrobat – akrobat

Pochází ze spojení slov akri (tip, okraj) a  väino (chodit) – akrobat je někdo, kdo chodí na hraně, téměř po špičkách.

 

Democracy – demokracie

Všemi oblíbené slovo pochází ze spojení slov demos (lidé) a kratos (síla) – jednoduše řečeno – Moc lidu.

 

Dinosaur – dinosaurus

Co se vám vybaví jako první, když se řekne dinosaourus? Podle řeckého jazyka je to špatný ještěr – deinos (hrozný) a savra (ještěrka).

 

Europe – Evropa

Podle starověké řecké mytologie byla Evropa mytologická princezna s velkýma a krásnýma očima – evrys (široký) a ops (oko). Zeus se do ní zamiloval, a aby se jí přiblížil, proměnil se v bílého býka. Evropa se posadila na býka a vydala se s ním na dalekou cestu, na území dnešní Evropy.

 

Galaxy – galaxie

Galaxie nebo také Mléčná dráha pochází z řeckého slova gala (mléko). Podle starověké mytologie byla Mléčná dráha vytvořena malým Heraclem, synem Dia, který sál mléko od spící Héry, jeho nevlastní matky. Když se Héra vzbudila, kojence odstrčila a mléko se rozlilo do vesmíru.

 

Hermaphrodite – hermafrodit

Hermafrodit byl syn bohů Herma a Afrodity. Jako pohledný muž se stal předmětem touhy nymfy Salmacis, modlila se k bohům, aby zůstali navždy spolu. Bohové její prosbu vyslyšeli a spojili je v jedno tělo.

 

Marathon – maratón

Maratón je dálkový běh, který se každoročně běhá mezi městy Marathon a Athény. Legenda praví, že Feidippidés běžel z bojiště u Marathónu do Athén, aby oznámil, že Peršané byli poraženi. Po vítězném oznámení se zhroutil mrtev k zemi. Maratón se běhá na jeho počest.

 

Marmalade – marmeláda

Slovník vám možná řekne, že slovo pochází z ruštiny. Jeho původ je však v řečtině – meli (med) a milo (jablko) – nebo sladká jablka, ovocná. Jiný zdroj praví, že v Řecku rádi vařili kdoule s medem (marmelos).

 

Melancholy – melancholie

Toto slovo pochází z řeckých slov melas (černý) a khole (žluč). Jako kdyby někdo věřil, že když máte sklíčenu náladu, vaše tělo produkuje nadbytek černé žluči

 

Narcissism – narcismus

Narcismus má původ ve starořecké mytologické postavě Narcise – krásný jinoch, který pohrdl láskou nymfy Echó byl bohy potrestán tím, že se zamiloval do své vlastní podoby na vodní hladině. Marnou láskou se utrápil.

 

Panic – panika

Toto slovo pochází od jména starořeckého boha Pana, který pronásledoval nymfu, jež neopětovala jeho lásku a s hrůzou před ním prchala.

 

Phobia – fobie

Slovo, které znamená děs. Fóbie je iracionální strach. Existuje celá řada fóbií.

 

Sarcasm- sarkasmus

Sarkasmus pochází ze slova sarx (výraz pro maso) a popisuje akt svlékat něčí tělo, obrazně řečeno – s jízlivým komentářem.

 

Schizophrenia – schizofrenie

Řecky schizein znamená rozdělit phren je mysl. Je to dostačující vysvětlení.

 

Tele + word – tele + slovo

Slova, která začínají na tele naznačují vzdálenost – telefon je hlas z dálky, teleskop umožňuje vidět do dálky, telegraf zase umožňuje psát na dálku.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.