Americký znakový jazyk

Úvodní strana » Magazín » Americký znakový jazyk

Americký znakový jazyk

Americký znakový jazyk (ASL) je stále populárnější. ASL je důležitým nástrojem pro sluchově postižené a pro každého, kdo chce rozšířit svou schopnost komunikovat s ostatními. Přinášíme odpovědi na některé z nejčastěji kladených otázek.

Je ASL jen angličtina, ale s gesty rukou místo slov?

Stručně řečeno, ne. Je obvyklá mylná představa, že americký znakový jazyk je jen tišší verze angličtiny. To by znamenalo, že jedno slovo je přesně stejné jako jeden symbol ruky, což zjednodušuje ASL. Slova a syntaxe se také mohou měnit v závislosti na umístění symbolu v „podpisovém prostoru“ a pohybu rukou. Obličej se také podílí na vyjádření gramatiky a emocí, a proto tváře tlumočníků znakové řeči často vypadají tak expresivně.

Nejsilnějším příkladem, který ukazuje rozdíl mezi ASL a angličtinou, je britský znakový jazyk. Studie zjistila, že je jen asi 31 procent slov ASL a BSL totožných. Angličtina ovšem ovlivňuje znakový jazyk. Došlo k pokusům o vytvoření znakového jazyka, který je perfektně analogický k angličtině, nejpopulárnější se nazývá Signing Exact English. K dispozici je také Pidgin Signed English.

Každá neslyšící osoba ve Spojených státech mluví přesně stejným jazykem?

ASL se často považuje za zcela normalizovaný jazyk.  Ale stejně jako angličtina, ASL má několik dialektů a spoustu odrůd. Jednou z nejrozšířenějších odrůd ASL je Black ASL.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.