9 tipů, jak se maximálně zlepšit v cizím jazyce

Úvodní strana » Magazín » 9 tipů, jak se maximálně zlepšit v cizím jazyce

9 tipů, jak se maximálně zlepšit v cizím jazyce

9 tipů, jak se maximálně zlepšit v cizím jazyce

Správně se vyjádřit bez škrtanců a přepisování, po tom touží snad každý a to zejména v mateřském jazyce. V rodném jazyce je to pro každého mnohem snazší  - to je jasné. Psaní v jiném jazyce je však mnohem náročnější než jeho čtení. Najednou si uvědomíte, že nevíte, jak v jiném jazyce funguje interpunkce, jaká je gramatika a co teprve slovní zásoba. Měl by být minulý čas jednoduchý a který z časů použít, používá se v jiném jazyce dvojtečka? Zvládnu napsat jednoduchý email? Poznáváte se? Pokud ano, je tento příspěvek přesně pro vás.

1. Pamatujte, že psaní je těžký proces i v rodném jazyce

V první řadě je důležité si uvědomit, že psaní je proces na dlouhou trať. Nenaučíte se mluvit a už vůbec ne psát v cizím jazyce přes noc. Zdá se to zřejmé, ale je důležité si to často připomínat. Mnoho lidí očekává, že se stanou odborníky i přes skutečnost, že nemusí být dobrými v psaní ani ve svém rodném jazyce. Bohužel, tímto způsobem psaní nefunguje.

Ať už píšete v cizím jazyce nebo v rodném jazyce, samotný proces psaní je velmi podobný. Nejde jen o zapamatování slovíček a gramatických pravidel. Jedná se o znalost struktury, formátu, organizace, procesu a dobrého písma.
Jakmile budete zvládat proces psaní v jakémkoli jazyce, zbytek bude snadný. Nedostatečné pochopení tohoto bodu však ovlivní psaní v jakémkoli jazyce, zejména v cizím. Pokud neumíte dobře psát ve svém rodném jazyce, nikdy nebudete schopni psát v cizím jazyce.

2. Hodně čtěte

Čtení v cizím jazyce vám pomůže se důkladně s jazykem seznámit. Je to také způsob, jak si obohatit slovní zásobu a gramatiku. V podstatě je to způsob, jak se učit, aniž byste si uvědomili, že se učíte. Čtení co možná nejvíce různých typů textů, pokud je to jen možné, je klíčem k tomu, abyste mohli dobře psát v cizím jazyce.  

3. Pokračujte v učení gramatiky

Ať se nám to líbí, nebo ne, gramatika je základem psaní. Abyste mohli dobře psát v jakémkoli jazyce, musíte nejprve znát gramatiku svého jazyka. Gramatika je o tom, jak se vytvářejí a používají slova. To jsou pravidla hry. A bez těchto pravidel není možné jasně vyjádřit své myšlenky. 

4. Naučte se správnou interpunkci

Může se to zdát malicherné, ale špatně umístěná čárka nebo tečka může změnit význam celé věty. Je to tedy důležitým krokem ve zlepšení vašeho psaní. A samozřejmě se nejprve naučte pravidla ve svém rodném jazyce.

5. Začněte krátkými a jednoduchými větami

Na začátku zkuste jednoduchý, krátký a neformální email. Soustřeďte se pouze na jedno téma a využijte své gramatické znalosti co nejvíce.

6. Zaměřte se na jednoduché věty

Zaměřte se na jednoduché věty. Vyhněte se přidání dalších klauzulí a námětů a použijte pouze překlad, který dobře znáte. Nemusí to být tak krásné jako psaní ve vašem rodném jazyce, ale pro čtenáře bude mnohem jednodušší porozumět vašim představám. 

7. Nechte jinou osobu přečíst si vaši práci

Dalším skvělým způsobem, jak zlepšit své psaní, je získat rodilého mluvčího nebo jiného učitele cizího jazyka, který vám poskytne zpětnou vazbu. 
Mohl by to být přítel, člen rodiny, spolupracovník, partner jazykové výměny nebo dokonce někdo, koho znáte, který také studuje stejný jazyk. 

8. Získejte témata z časopisů

Stejně jako u všech dovedností je klíčem praxe a časopis vám může opravdu pomoci. Jednoduchá témata, která si můžete z časopisů vybrat, vám dají inspiraci o čem psát.

  • Napište zajímavý článek o svém dni, jak se cítíte nebo o čem přemýšlíte.
  • Připravte rozhovor mezi dvěma lidmi. 
  • Napište dopis známému, sobě nebo celebritě. Nemusíte ho posílat, jen psaní bude užitečné.
  • Přeložte text, který jste napsali v mateřském jazyce, do cizího jazyka.
  • Napište recenzi nebo stručné shrnutí knihy, kterou jste si nedávno přečetli nebo filmu který jste nedávno sledovali.
  • Napište skript pro slavnostní řeč, pro ty kreativní - můžete dokonce napsat skript pro vlastní hru nebo krátký film!
  • Pište statusy na Facebooku nebo Tweety (ať už je pošlete nebo ne, bude na vás)!
  • Napište krátký příběh nebo báseň.

9. Buďte trpěliví

Pamatujte, že trpělivost růže přináší a pokud se budete pravidelně zdokonalovat, výsledky se jistě dostaví. Nevzdávejte to.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.