9 tipů, jak překonat strach z mluvení v cizím jazyce

Úvodní strana » Magazín » 9 tipů, jak překonat strach z mluvení v cizím jazyce

9 tipů, jak překonat strach z mluvení v cizím jazyce

Začali jste se učit cizí jazyk. Zapamatovali jste si novou slovní zásobu pomocí kartiček, nastudovali jste novou gramatiku a pak přijde okamžik pravdy: potkáte rodilého mluvčího.

Jste vzrušení a nervózní, jak předvedete to, co jste se naučili, začnete mluvit a … ztuhnete. Bude mi rozumět, říkám to dobře, mám správný přízvuk, nezní to špatně?

Pokud jste cizí jazyk studovali již dříve, nebude pro vás žádnou novinkou a tato situace vás pravděpodobně nedostane do takovýchto obav, pokud jde o otestování svých jazykových dovedností. Čtení, poslech a studium slovní zásoby a gramatiky je jedna věc, ale když přijde čas na mluvení, je to něco jiného.

Jednou z největších překážek, které studentům brání v komunikaci v cizím jazyce, je strach. Nemějte obavy, strach je běžnou součástí výuky jazyků.

Nabízíme několik způsobů jak tento strach překonat.

1. Určete příčinu strachu

Pokud jde o učení jazyka, existuje několik možných příčin strachu:

  • strach z nepochopení
  • strach, že říkáte něco nevhodného nebo trapného
  • strach, že budete obtěžovat rodilého mluvčího
  • strach, že nebudete schopni mluvit
  • strach z výsměchu

Může se vyskytnout kombinace nebo dokonce všechny druhy strachu.

Především je důležité si uvědomit, že to, co způsobuje strach u jedné osoby, nemusí být stejné u druhého. Když identifikujete svůj strach, snadněji najdete způsob, jak s ním bojovat.

2. Buďte trpěliví sami se sebou

Trpělivost je ctnost a to je víc, než pravda, pokud jde o učení se cizí řeči. Dejte si čas k překonání svého strachu. Postupujte krok za krokem. Začněte tím, že budete opakovat to, co slyšíte, postupně mluvte sami k sobě. Možná to bude znít trochu hloupě, ale pomáhá to. Jakmile získáte trochu důvěry a sebevědomí při mluvení, zkuste najít nějakého dalšího studenta, se kterým budete v cizím jazyce mluvit. Je to dobré, zvlášť pokud máte strach či rozpaky mluvit před rodilým mluvčím. Buďte trpěliví a postupujte postupně, až získáte sebevědomí a budete mluvit bez rozpaků.

3. Důvěra v rodilého mluvčího

Všichni se bojíme, že budeme dělat chyby, cítíme se trapně. Je však důležité mít na paměti, že rodilý mluvčí vás v žádném případě nebude chtít ztrapnit. Ve skutečnosti bude rád, že se cizí jazyk učíte a jste s ním schopni komunikovat. Konec konců není větší kompliment ve skupině osob či kultur, než se učit jejich jazyk. Jedním ze způsobů, jak získat sebedůvěru, je věřit rodilému mluvčímu, že vás nechce uvést do rozpaků. Změna způsobu, jakým vnímáte ostatní, je důležitým krokem při překonávání strachu.

4. Zjistěte, kde uvíznete

Někteří studenti vždy uvíznout ve stejném bodě rozhovoru. Pro někoho je problém především při přechodu témat. Je to stejné, jako s počítačovou hrou, jakmile překonáte jednu úroveň, můžete se pomalu přesunout na další.

5. Překonejte vlastní bariéru

Strach je nepřítel, který přichází zevnitř a také proti němu musíme uvnitř bojovat. Jedním z hlavních důvodů, proč se někteří lidé bojí mluvit, je vlastní EGO. Jste sami sobě nepřáteli, může se stát, že přestanete mluvit, protože občas děláte chyby. Osvoboďte se od svého ega a uvědomte si, že  chyby jsou důležitou součástí učení. Ve skutečnosti se chybami učíte.

6. Buďte aktivní posluchač

Nový jazyk se učíme i pomocí sluchu. Někteří tento fakt ignorují. Jsou věci, které slyšet nepotřebujete, ale jazyk je potřeba poslouchat, než začnete mluvit. Poslech vám pomůže přirozeně se naučit přízvuk a výslovnost, jejichž nesprávnost většinou studenti používají jako výmluvu, proč nemluvit. Čím více budete poslouchat, tím lépe zdokonalíte svou výslovnost a dovednosti a tím více důvěry získáte.

7. Mluvte na jednoho

Budete – li mluvit na skupinku, povede to u vás k velkému strachu. Všichni se občas bojíme řečnit v rodném jazyce, natož v jazyce pro nás cizím. Skvělý trik, jak překonat strach z konverzace je zahájit ji zpočátku pouze s jedním člověkem. Můžete mluvit třeba na vašeho partnera a vůbec nezáleží na tom, jestli vám rozumí. Jde o to cvičit se v mluvení na někoho. Získáte tak větší pocit sebevědomí.

8. Správné tempo konverzace

Rychlost mluvy rodilého mluvčího často bývá pro studenty velmi zastrašující. Nedovolte, aby vás zastrašila. Jediné, co uděláte je, že budete mluvit takovým tempem, které vyhovuje vám. Zatím nemáte takové znalosti, abyste stačili tempu jeho. Při pokusu o zvýšení rychlosti uděláte snáze chyby, ke kterým se postupně přidá strach a úzkost.

9. Mluvte sami se sebou

Zkuste mluvit sami se sebou nahlas nebo jen ve své hlavě v cizím jazyce o běžných věcech, které právě děláte. To vám pomůže postupně upevňovat vaše znalosti a vědomosti a procvičovat si slovní spojení a lépe se tak připravíte na dialog.

 

Je přirozené cítit obav, když přijde čas na procvičování v cizím jazyce s ostatními studenty. Vyzkoušejte některé z těchto tipů a uvidíte, že vám mluvení půjde lépe.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.