Tlumočení u notáře

Úvodní strana » Magazín » Tlumočení u notáře

Tlumočení u notáře

Je nezpochybnitelné, že tlumočení na úřadech klade velké nároky na přesnost a stoprocentní porozumění obou stran. Překladatel musí znát odbornou terminologii, orientovat se v příslušných problémech a měl by mít proto možnost, předem se na tlumočení připravit. Jaká jsou další specifika tlumočení u notáře?

Soudní překladatel

Při úředních jednáních za účasti cizího státního příslušníka smí podle platných zákonů úřady České republiky jednat pouze v českém jazyce. Při soudních jednáních, na policii či při sňatcích s příslušníky jiných zemí přenáší stát svou pravomoc na soudní překladatele (hovorově nazývané soudními tlumočníky).

Nutnost tlumočení soudním překladatelem může nastat také při vzniku notářských zápisů, při zakládání nové společnosti nebo při podepisování kupních smluv u notáře či advokáta. Častá je i potřeba překladů na valné hromadě společnosti, při sepisování dlužního úpisu a u dalších notářských zápisů.

Záludnosti tlumočení na úřadech

Tlumočení u notáře či na jiných úřadech má svá vlastní pravidla. Profesionální tlumočník si je těchto podmínek vědom a nijak ho nepřekvapí, ani negativně neovlivní kvalitu jeho tlumočení. Jedná se především o zdlouhavé čekání a častokrát nevelké prostory či jednání na přepážce přes bariéru, množství okolních ruchů způsobených dalšími lidmi a kancelářskou technikou.

Způsob tlumočení u notáře

Při tlumočení u notáře se tlumočí konsekutivně. To znamená, že řečník pronese několik vět a tlumočník je přetlumočí. Překládá tedy v určitých úsecích, nikoli souběžně s řečníkem. Tento druh tlumočení je časově náročnější než tlumočení simultánní. Oproti tomu je ovšem finančně příznivější a postačí pouze jeden tlumočník.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.