Kterými jazyky se mluví v Indii?

Úvodní strana » Magazín » Kterými jazyky se mluví v Indii?

Kterými jazyky se mluví v Indii?

Věděli jste, že Indie má 22 oficiálních jazyků? Klasifikace jazyků v Indii byla po dlouhá léta velmi komplikovaným úkolem, neboť odborníci museli rozlišovat mezi dialekty a jazykem mateřským. Sdílejí totiž mnoho podobného.

Sčítání z roku 2011 ukázalo, že Indie má asi 19 569 jazyků a dialektů a z toho pouze 121 je uznáno za jazyky. Musejí totiž splňovat podmínku 10 000 a více mluvčích.

Jazyky, kterými se v Indii hovoří, patří do několika jazykových rodin. Největší jsou indoevropská a drávidská. Další skupiny tvoří jazyky z rodiny austroasijské a tibetobarmské.

 

Indická ústava rozpozná 22 úředních jazyků: asámština, bengálština, bodo, dógrí, gudžarátština. Hindština, kannadština, kašmírština, konkatština, maithilština, malajálamština, manipurština, maráthština, nepálština, paňdžábština, sanskrt, santalština, sindhština, tamilština, telugština, urdština, urijština.

Oficiálním jazykem je hindština a za druhý jazyk je považována angličtina. Mnoho dětí vyrůstá ve dvojjazyčné rodině a to ze dvou důvodů. Rodiče mohou mluvit dvěma jazyky, nebo jsou obklopeni komunitou, která pochází z jiné oblasti. Většina soukromých škol se snaží motivovat děti k tomu, aby se učily několik jazyků. Veřejné školy vyučují v úředním jazyce dané oblasti, ale snaží se zařazovat i angličtinu.

Hindština

S touto řečí se setkáme většinou na severu země. Je to čtvrtý nejvíce využívaný nativní jazyk ve světě. Jako první jazyk ji využívá téměř 425 miliónů lidí. 120 miliónů lidí ji používá jako druhý jazyk.

Z lingvistického hlediska patří hindština k obrovské rodině indoevropských jazyků, zejména do indo-árijské větve. Většina slov se vyslovuje tak, jak se píše.

Angličtina

V Indii je angličtina neoficiálně uznávaná jako jazyk podnikatelský. Používá se v lukrativních průmyslových odvětvích, mezi něž patří technologie nebo oblast cestovního ruchu.

Setkáme se s ní především ve vyšších společenských kruzích. Jedním z nejpůsobivějších hnacích motorů pro výuku angličtiny je filmový průmysl.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.