ELA – obnova jazyků

Úvodní strana » Magazín » ELA – obnova jazyků

ELA – obnova jazyků

Celosvětové hnutí za účelem obnovy umírajících jazyků probíhá již od 90. let, ale v New Yorku ELA zaujímá neobvykle městský přístup k práci v terénu.

Co byste udělali, kdybyste věděli pravdu o velkém lingvistickém masovém zániku, v němž nyní žijeme?

V současné době ve světě existují stovky jazyků, které přežívají jen díky hrstce mluvčích a aliance ohrožených jazyků říká, že mnoho z odhadovaných 7 000 jazyků na světě do konce století úplně zmizí.

 

ELA je jednou z organizací, která se během posledních několika desetiletí rozrostla, aby zachovala – a nakonec obnovila – ohroženou jazykovou rozmanitost našeho světa. To, co tuto nezávislou neziskovou organizaci odlišuje, je její zaměření na lingvistické komunity, které obklopují její ředitelství v New Yorku. Město je domovem zhruba 800 jazyků.

Jak ELA pracuje?

Prostřednictvím dokumentace vysoce kvalitních digitálních záznamů příběhů, vyprávění a dialogů, stejně jako veřejného dosahu a kulturních akcí, ELA pracuje na tom, aby učinila víc než jen zachování ohrožených jazyků. Konečným cílem obnovy je vytvořit kontinuitu s novými generacemi řečníků, pomoci komunitám provozovat vlastní jazykové kurzy a vytvářet vzdělávací programy pro řečníky budoucnosti.

 

Organizace pevně věří v přímou souvislost mezi jazykovým sebeurčením, ekonomickou rovností a sociální spravedlností. Schopnost společenství udržovat si vlastní jazyky je zakotvena ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.