Vše o tlumočení v autoškole

Úvodní strana » Magazín » Vše o tlumočení v autoškole

Vše o tlumočení v autoškole

Co musí cizinec, který se v ČR připravuje na řidičské zkoušky, udělat kromě toho, že se dokonale připraví na jejich úspěšné složení? Je to jednoduché: zajistit si soudního tlumočníka. Připraví pro něj překlady zkoušek v autoškole, ovšem tlumočit během nich může pouze v případě, že je u okresního soudu vedený jako tlumočník-soudní znalec.

Význam soudního překladatele

Pravomoc a výkony soudních tlumočníků zmiňuje Vyhláška o znalcích a tlumočnících (Vyhláška 37/1967 Sb.). Jedině soudní tlumočník, jmenovaný do své funkce ministrem spravedlnosti nebo krajským soudem, má právo tvořit soudní překlady a vykonávat soudní tlumočení. Pozor, soudní tlumočník však neověřuje shodu listin, ani nepřekládá právní texty!

Řidičské zkoušky se v České republice vykonávají za účasti soudního tlumočníka-soudního znalce, zájemci je tedy mohou absolvovat v jakémkoliv jazyce. Cizinec tedy nemusí hovořit česky, aby u nás úspěšně prošel autoškolou a obdržel řidičský průkaz. Tento doklad je navíc mezinárodní a uznávaný ve všech ostatních zemích EU.

Co musí cizinci splnit k ukončení autoškoly

Podle tuzemského zákona je k přijetí do autoškoly nutné splnit mimo vyplnění písemné přihlášky tyto následující podmínky:

  • dosáhnout požadovaný věk pro konkrétní třídu řidičského průkazu (s autoškolou lze začít nejprve jeden a půl roku před dosažením dané věkové hranice)
  • projít lékařskou kontrolou
  • prokázat trvalý či minimálně přechodný pobyt v ČR
  • disponovat čistým rejstříkem, do něhož soudy či správní orgány udělují zákaz řízení motorových vozidel

Kdy se cizí státní příslušník může nejdříve přihlásit do autoškoly a získat řidičák?

Cizinec se v ČR smí do autoškoly přihlásit okamžitě po zisku trvalého či přechodného pobytu na území České republiky. Finální zkoušky může absolvovat po ukončení kurzu autoškoly. Řidičský průkaz se cizinci s trvalým pobytem vydává bez prodlení a cizinci s přechodným pobytem až tento pobyt dosáhne mininálně 185 dní.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.