Úžasné oslavy nezávislosti po celém světě

Úvodní strana » Magazín » Úžasné oslavy nezávislosti po celém světě

Úžasné oslavy nezávislosti po celém světě

Pro Spojené státy je 4. červenec oslavou osvobození se od britské vlády. Slaví se každoročně po celém území. Podobné oslavy mají i některé další země, jen v jiný datum a slaví je s jinými zvyky.

Pojďme si některé z nich více přiblížit.

Indonésie

17. srpna 1945 se Indonésie vymanila s holandské závislosti a vyhlásila samostatnost. Oslavuje ji s některými vzrušujícími tradicemi. Panjat pinang je hra, při níž je na vrchol kokosového stromu umístěno kolo s různými cenami. Zájemci šplhají po stromě a mohou si za odměnu nějakou cenu utrhnout. Mezi další zábavnou tradici patří vypuštění stovek želvích mláďat do moře.

Austrálie

Den Austrálie se slaví 26. ledna, který připomíná založení národa v roce 1788. V přístavu v Sydney se až na 700 lodí účastní závodů Regatta Austrálie. Skutečná zábava se však koná ve městě Adelaide –  Havaianas Thong Challenge je výzva spojující tisíce účastníků, kteří se snaží překonat světový rekord v počtu obřích nafukovacích lehátek v oceánu.

Jižní Korea

Gwangbokjeol („Den obnovení světla“) je oficiálním jménem pro den nezávislosti Jižní Koreje, který připadá na 15. srpna. Oslavuje korejské osvobození od Japonska v roce 1945. Bohatý ceremoniál se koná v Korejské síni nezávislosti, kde hovoří prezident, který zároveň uděluje zvláštní milosti vězňům na počest osvobození.

Francie

Ekvivalent francouzského dne nezávislosti ve skutečnosti oslavuje nezávislost samu o sobě, ale spíše znamená začátek republikánské podoby vlády. Den Bastille, 14. červenec, oslavuje bourání tyranské pevnosti a vězení v Bastille v roce 1789. Po hodinách bojů ovládlo hrad asi 1000 lidí a dokázali Francii a světu, že monarchie je slabá. Stejně jako Spojené státy i francouzský lid slaví svůj velký den jídlem, ohňostrojem, průvody a spoustou vlastenectví.To, co odlišuje tento svátek, je však příležitost tančit v noci v ohništi. V noci ze 13. na 14. července se požární stanice v Paříži zpřístupňují veřejnosti a konají se zde velké taneční párty.

Indie

USA nejsou jedinou zemí, která oslavuje svobodu od britské vlády. Indie se osamostatnila od britské nadvlády a vyhlásila svou samostatnost 15. srpna 1947. Každý rok předseda vlády přednese projev v Červené pevnosti v Dillí a zvedne indickou vlajku. Pak zábava opravdu začíná. Lidé vypouštějí své draky – často oranžové, bílé a zelené na počest indické vlajky.

Ghana

6. března Ghana oslavuje svou nezávislost, překvapivě, od Velké Británie. Koloniální vláda západoafrické země skončila v roce 1957 a od té doby je Ghana první subsaharský národ, který získal nezávislost. Den začíná velkým průvodem na náměstí Nezávislosti v hlavním městě Akkry, kde se shromažďují tisíce lidí, aby sledovaly velkou přehlídku. Po přehlídce se Ghanaové vydávají na pláž k masivním večírkům s hudbou, tancem a hrami.

Finsko

Poté, co bylo součástí Ruské říše, se roku 1809 prohlásilo za nezávislý národ.  Stalo se tak

6. prosince 1917. Den nezávislosti Finska představuje méně rozsáhlé události a místo toho se zaměřuje na připomenutí dne na místní a individuální úrovni. Modré a bílé barvy vlajky jsou zobrazeny ve výlohách a používají se jako poleva na pečivo. V jemnější tradici rodina rozsvítí dvě svíčky a umístí je do oken jejich domovů. Předpokládá se, že tato tradice pochází z roku 1920, kdy byly do oken umístěny svíčky, které signalizovaly finským vojákům, že rodina je ochotna jim nabídnout bezpečné úkryty proti Rusům.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.