Tlumočení u notáře

Úvodní strana » Magazín » Tlumočení u notáře

Tlumočení u notáře

Tlumočníci, účastnící se úředních jednání, pracují pod skutečně velkým tlakem a jsou na ně kladeny vysoké nároky na přesnost a znalost odborné terminologie. Obě strany jednání si musí díky tlumočníkovi stoprocentně rozumět a nesmí dojít k žádné mýlce a změnám významu. Nepodceňujte proto výběr tlumočníka pro jednání u notáře!

Soudní překladatel

Jestliže se úředního jednání účastní cizí státní příslušník, neexistuje možnost volby mezi běžným a soudním tlumočníkem. Je tomu tak z legislativních důvodů, kdy je zákonem stanovená povinnost jednání jedině v českém jazyce. Stát tedy přenáší vlastní pravomoc na soudní překladatele a ti jej vlastně ve věci tlumočení zastupují.

Taková situace nastává při policejních šetřeních, při uzavírání sňatků s cizinci, při zakládání nových obchodních společností s podíly cizích státních příslušníků či při podpisech smluv. Ke dvěma posledním zmiňovaným aktům dochází u notáře nebo u advokáta, za vzniku notářského zápisu a za účasti soudního překladatele.

Specifika tlumočení na úřadech

Soudní tlumočník respektuje dané podmínky, jimž se musí při tlumočení na úřadech, v advokátních či notářských kancelářích přizpůsobit. Nepřekvapí jej a jeho výkon neovlivní to, že tato jednání jsou většinou doprovázena zdlouhavým čekáním a časovými prodlevami, odehrávají se ve stísněných prostorech či na přepážkách úřadů. Počítá dokonce i s okolním hlukem způsobeným dalšími lidmi a kancelářskou technikou.

Způsob tlumočení u notáře

Soudní překladatel při tlumočení u notáře využívá takzvané konsekutivní techniky. Netlumočí tedy paralelně s řečníkem, ale v jednotlivých úsecích po několika větách. Řečník musí hovořit po částech a ponechat vždy časový prostor, kdy tlumočník převádí to, co bylo vyřčeno, do cílového jazyka. Konsekutivní tlumočení je časově náročnější než simultánní, ale finančně vychází pro klienta příznivěji.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.