Slavné lingvistky, které ovlivnily celý svět

Úvodní strana » Magazín » Slavné lingvistky, které ovlivnily celý svět

Slavné lingvistky, které ovlivnily celý svět

Slavné lingvistky, které ovlivnily celý svět

Každý rok se 8. března slaví po celém světě Mezinárodní den žen, který je tu již od roku 1913. Tento den je významný pro ženy na celém světě, protože přináší povědomí o boji za rovnost žen a mužů a oslavuje jejich úspěchy v historii. Nejen v tento den je vhodné si připomenout důležité ženské osobnosti, které změnily svět. Najde se mnoho žen, jejichž práce v oblasti lingvistiky pomohla změnit historii a posouvat naše znalosti dopředu. Navíc nejsou oslavovány jen za svou práci, ale také za to, že jsou inspirací pro nespočet dalších žen, které se rozhodly ve svém úsilí pokračovat a posunout oblast lingvistiky ještě dál.

TOP 10 slavných lingvistek

Přestože jsme vybrali pouze deset lingvistek, je důležité zmínit, že nejsou jediné. Samozřejmě existují i další odbornice, které si zaslouží chválu a uznání za své minulé i současné úsilí. Níže najdete některé z nejznámějších světových lingvistek. Mnohé tvrdě bojovaly za to, aby jejich úsilí a talent byly uznány, a zpochybnily paradigma své doby, které stavělo ženy do submisivní role. V důsledku toho jsou oslavovány nejen pro své úspěchy, ale také jako průkopnice. 

Sacagawea

Sacagawea je známá především mezi Američany a to jako jedna z prvních tlumočnic a překladatelek. Velkou měrou přispěla k výpravě Louis a Clarke v roce 1804 tím, že s nimi cestovala a poskytovala poradenství a komunikační dovednosti s domorodými kmeny (hovořila plynně šošonským jazykem). Kromě toho vynaložila velké úsilí na to, aby byla celá výprava v pořádku (vyznala se i ve zdejší flóře a fauně), ale snažila se co nejvíce zachránit z tehdejších písemných záznamů a deníků. Informace, které dnes o této výpravě máme, mohou být zajištěny především jejím úsilím. 

Donna Jo Napoli 

Donna Jo Napoli je jednou ze slavných současných lingvistek, které stále odvádějí skvělou práci při propagaci oboru a obohacování světové kultury. Je jí asi 70 let, ale stále je aktivní v oboru. Jako lingvistka pracovala na široké škále témat, jako je poetika, morfologie, fonologie, fonetika a syntax. Je známá psaním knih pro děti a beletrie pro mladé dospělé, ale věnovala se také tématům pro americký znakový jazyk a strukturu japonského jazyka. Donna Jo Napoli učila lingvistiku na několika vysokých školách a univerzitách a v současné době je zaměstnána jako profesorka lingvistiky na Swarthmore College. A konečně, její knihy byly přeloženy do několika jazyků, takže si její díla může vychutnat skoro každý.

Carol Chomsky

Své úsilí zaměřila na pochopení toho, jak se děti učí jazyky (psané i mluvené). Svou prací se jí podařilo dokázat, že vše, co bylo do té doby známo, bylo hrubým podceněním složitých procesů, které se odehrávají v dětském mozku při učení syntaxe, čtení a mluvení. Identifikovala některé problémy při učení jazyka (jak se to dělalo dříve) a dokonce vytvořila techniku, která pomohla složitějším dětem stát se lepšími čtenáři. Kromě toho vytvořila počítačový program se stejným účelem – pomoci dětem zlepšit dovednosti ve čtení a porozumění. Nakonec v roce 1969 napsala „The Acquisition of Syntax in Children From 5 to 10“, což je podrobná dokumentace její studie o tom, jak děti rozumí a učí se rodnému jazyku a jak tyto znalosti používají k interpretaci složitějších vět později v životě.

La Malinche (Doña Marina)

Přestože si ji historie pamatuje jako milenku slavného španělského conquistadora Hernána Cortése, La Malinche je považována za jednu z prvních známých interpretů světa. Asi sedm let (1519 – 1526) hrála roli vyslankyně Cortése a krále Karla V. (uměla nahuatlsky a maysky). Navíc se stala prostředníkem a vyjednavačem mezi Španěly a původními obyvateli Mexika a pomohla oběma stranám dosáhnout dohody.  

Doña Marina napsala historické knihy jen proto, že byla uvězněna a zotročena slavným mužem. Přesto po ní vydláždila cestu dalším slavným lingvistům, protože dokázala, že existuje prostor pro vyjednávání a diskuse, nejen pro násilí a konflikty. 

Larissa Volokhonsky

Larissa je jednou ze slavných lingvistek, které dokázaly lidem nabídnout přesné a snadno sledovatelné překlady pro složitá umělecká díla, jako jsou „Idiot“ a „Bratři Karamazovi“ od Fjodora Michajloviče Dostojevského a „Anna Karenina“ od Lva Tolstého. Narodila se v Leningradu v Rusku, ale odešla studovat do zahraničí, kde potkala svého manžela Richarda Peveara. Dvojice společně obohatila světové kulturní dědictví tím, že zpřístupnila slavná ruská literární díla širšímu publiku. Larissa Volokhonsky je jednou z prvních ruských literárních překladatelek a ve spolupráci se svým manželem dokázala udělat ze světa zajímavější místo.     

Eve Clark

Je britská lingvistka, narozená v roce 1942, která je v současné době profesorkou lingvistiky na Stanfordské univerzitě. Je známá svým výzkumem osvojování významu, který pomohl osvětlit, jak lidstvo poprvé získalo jazyk. Pomohla nám také porozumět tomu, jak se děti učí jazyk, a její práce má přímé využití při pomoci dospělým naučit se druhý nebo třetí jazyk. 

Tsvia Walden

Izraelská lingvistka Tsvia Walden je v současnosti uznávanou profesorkou na Ben Gurionově univerzitě v Negevu. Mezi ostatními lingvisty vyniká svým výzkumem v oblasti sociálních studií a tím, jak jazyk, pohlaví a další faktory ovlivňují způsob, jakým lidé komunikují. Je psycholingvistkou a pokračuje ve studiu toho, jak jazyk ovlivňuje společenský význam i dnes. Jako učitelka se její práce zaměřuje na hledání lepších způsobů výuky jazyků, přičemž preferuje metodu celého jazyka. 

Mary Rosamund Haas

Mary Haas, narozená v Richmondu ve státě Indiana, je jednou ze slavných lingvistek, které tvrdě pracovaly na zachování jazyků ohrožených vyhynutím, jako je Tunica, Natchez a Creek (všechny jazyky, kterými mluví původní obyvatelé Severní Ameriky). Většina jejích poznámek zůstává dodnes nepublikována, ale její práce využívají současní lingvisté. Mary Rosamund Haasová měla navíc vášeň pro výuku lingvistiky a během své kariéry dohlížela na více než 100 doktorandů.

Dorothy L. Sayers

Je to anglická spisovatelka, která přinesla Dantovu Božskou komedii anglicky mluvícím lidem (přeložila ji). Přesto je její jméno také spojeno s různými detektivními díly a hrami. Dorothy Sayers také dělala křesťanská humanistická díla a ovlivnila několik slavných spisovatelů, jako je Tom Stoppard a dokonce i velký CS Lewis (autor Letopisů Narnie).

Kathryn Burridge

Profesorka lingvistiky na Monash University, Kathryn Burridge je australská lingvistka, která se zaměřuje na změnu jazyka – jak se slovní zásoba a gramatika jazyka vyvíjejí díky zahraničním vlivům a ekonomickému vývoji. Je autorkou více než dvou desítek knih o různých aspektech jazyka, s názvy jako Forbidden Words: Taboo and the censoring of language nebo Wrestling with Words and Meanings.

Bonus: Slavné polyglotky

Správná komunikace a etiketa jsou některé ze základních prvků dobrých vztahů, a proto se mnoho prvotřídních dam od raného věku učilo slušnému chování a několika cizím jazykům. Samozřejmě, tyto lekce byly navrženy pouze tak, aby vytvořily správné manželky pro mocné muže té doby, ale existuje několik odvážných dam, které pochopily sílu a otevřenost, která přichází s mnohojazyčností.

Skvělým příkladem jsou vládkyně dvou velkých říší: Kleopatra a královna Alžběta I. I přes staletí od sebe tyto dvě divoké a inteligentní ženy dokázaly, že ženskost není křehká ani submisivní. Obě byly polyglotky (věřilo se, že Kleopatra mluvila 9 jazyky a královna Alžběta I. kolem 10) a obě své znalosti využívaly při jednáních a navazování nových diplomatických vztahů. V současnosti je další vůdkyní, která je také polyglotkou, Angela Merkelová, slavná německá kancléřka hovoří však plynně pouze třemi jazyky. 

Svět slavných polyglotek se samozřejmě neomezuje jen na hlavy států. Dalšími úžasnými příklady jsou lidé jako herečka Penelope Cruz, která mluví 4 jazyky, a herečka/zpěvačka Karen Mok, která mluví 5 jazyky. Tyto ženy byly a zůstávají vzory nových generací mladých dívek a jejich úsilí se bude historií promítat ještě dlouho.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.