Skrytý svět tajných jazyků

Úvodní strana » Magazín » Skrytý svět tajných jazyků

Skrytý svět tajných jazyků

Někdy nemají být jazyky chápány. Tajné kódy a slang izolují určité skupiny lidí a ostatní drží stranou.

Akcenty a dialekty byly studovány lingvisty, ale tajné kódy jsou nadále tajemstvím pro většinu z nás, a to úmyslně, neboť význam slov má být pochopen jen pro určenou skupinku vyvolených. Někdy bývají tyto jazyky pojmenovány jako kryptolekty, arrogaty nebo dokonce anti-jazyky a prezentují potřebu určitých komunit zachovávat mlčenlivost.

 

THIEVES’ CANT

Tento druh jazyka se vyvinul jako strategie francouzských zločinců, aby se vyhýbali pochopení okolním světem.

První písemné zmínky se objevují již v 16. století a shodovaly se s alžbětínským obdobím. V roce 1811 byl zveřejněn úplný slovník zlodějů.

 

COCKNEY RHYMING SLANG

Epicentrem kultury cockney je kostel St Mary Mary – le – Bow ve východní části Londýna. Tato kultura se objevila v 19. století a byla převzata nesčetnými kulturami z celého světa. Již nehovoří výhradně v nosních tónech  a v gothálních zastávkách Michaela Caina nebo Adele, ale stále připomíná historii subkultury, která se rozvinula sama pro sebe.

 

POLARI

Je to forma slangu, který používají v Británii někteří herci, cirkusoví umělci, profesionální zápasníci, obchodní námořníci, zločinci, prostitutky či gay subkultury. Stal se znatelným kulturním jevem v 18. století, ale vrchol dosáhl ve století dvacátém. Homosexuální komunita si tento jazyk vypůjčila a využívala jej k ochraně před běžnou politikou a cenzurou společnosti. Přizpůsobovala si slova z italštiny, jidiš či angličtiny.

Polari nemůže být popisován jako dialekt či idiom, neboť se v podstatě skládá ze slov, která nahrazují slova jiná. Tato exotická směs slov a pojmů mohla být slyšena na „Round the Horne“, BBC rozhlasové komediální show.

 

VERLAN

Verlan je argot, který převrací slabiky, aby vytvořil zrcadlový obraz francouzského jazyka. Je spojován s dospívajícími a mladými dospělými z předměstí Paříže, kde žijí přistěhovalci a dělnická třída.

Nelze jej však označit za novinku, neboť se poprvé objevil již ve 12. století v adaptaci legendy Tristan a Isolda (Tristan cestuje v utajení a nazývá se Tantris). První zaznamenaná verze Verlanu s komunálním využitím se vrací v 19. století. Využívali jej zločinci. V 80. letech se stal běžnou mluvou mezi dospívající mládeží.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.