Seznamte se s 5 nejstaršími jazyky na světě

Úvodní strana » Magazín » Seznamte se s 5 nejstaršími jazyky na světě

Seznamte se s 5 nejstaršími jazyky na světě

Seznamte se s 5 nejstaršími jazyky na světě

Od počátku lidské existence je jazyk primárním nástrojem komunikace. Jazyk se pomalu vyvíjel od základních znaků ke složité gramatice a urazil opravdu dlouhou cestu. V tomto článku prozkoumáme nejen nejstarší jazyky v historii, ale také ty nejrelevantnější.

Kolik jazyků existuje?

Dnes se po celém světě mluví více než 7000 jazyky. Všechny tyto jazyky patří do několika různých rodin. Tyto rodiny jsou postaveny z jazyků, které se zrodily před tisíci lety. I když vědci stále neurčili jazyk, který lze s jistotou označit za nejstarší, existuje několik jazyků, které jsou zúženy na nejstarší jazyky na světě. Po staletí se lidé při vzájemné komunikaci spoléhali na primitivní signály a gesta. Forma strukturovaného jazyka, kterou používáme dnes, vznikla teprve asi před 10 000 lety. Nejlepší způsob, jak změřit stáří jazyka, je vyhodnotit jeho první písemné použití v textech.

 

Nejstarší nalezený písemný rukopis pochází ze 3. tisíciletí př. n. l. a byl psán sumerským jazykem. Písmo je klínovým písmem a bylo objeveno v Mezopotámii. Na základě současného výzkumu byla účelem psaní starost Sumerů o jejich posmrtný život. Vzhledem k tomu, že existuje řada jazyků, které jsou staré více než tisíce let, lze do seznamu nejstarších jazyků zahrnout několik dalších jazyků. V tomto článku se zaměříme na 5 nejstarších jazyků na světě podle jejich důležitosti. Některé z nich jsou zaniklé jazyky, zatímco jiné se používají pouze pro specifické účely. Všechny tyto jazyky mají společný prvek, dlouhou existenci v historii civilizací.

Co je základem všech jazyků?

1. Latinský jazyk

Latina je jedním z nejstarších jazyků na světě. Nejstarší verze latinského písma pochází z roku 75 před naším letopočtem. Některé rukopisy však obsahují zmínky o dobyvatelích Italského poloostrova, kteří mluvili latinsky před rokem 75 př. n. l., což naznačuje, že stará latina se používala ještě před tímto rokem, ale dosud nebyly nalezeny žádné rukopisy, které by tuto skutečnost dokázaly. Latina se rychle rozšířila díky římské říši, která si ji zvolila za formální jazyk říše. Latina je základem mnoha dnešních světových jazyků. Ty nejznámější zahrnují francouzštinu, španělštinu, italštinu, katalánštinu, portugalštinu, rumunštinu a mnoho dalších jazyků. Velký vliv latiny lze nalézt také v současné angličtině s velkým množstvím přítomných slov. Latinu stále aktivně používají a učí se miliony lidí po celém světě. Je stále oficiálním jazykem Vatikánu a aktivně se studuje pro mnoho oblastí, včetně medicíny.

2. Sanskrtský jazyk

Sanskrt, také známý jako Devbhasha, je jedním z nejstarších jazyků na světě. Věří se, že měl vliv na vytvoření stovek dalších moderních jazyků. Jazyk pochází z indické oblasti Tamil a jeho stáří se odhaduje na 4000 let. Některé odhady dokonce naznačují, že jazyk je starý až 6000 let. Sanskrt je základem nejdůležitější literatury a hudby v celé Indii. Je to oficiální jazyk na subkontinentu a přestože je jeho použití omezené, je stále široce používán v oficiální dokumentaci. Je považován za jazyk bohů. Hlavní pravidla jazyka byla použita při konstrukci hlavních jazyků v práci na počítači. Používá se také v různých meditacích po celém světě.

3. Koptský jazyk

Egyptská koptština byla jazykem, který se v minulosti používal po celém Egyptě. V té době byl Egypt jednou z největších civilizací na světě. S historií sahající tisíce let zpět je Egypt všeobecně uznáván jako nejstarší civilizace na světě. Koptština byla nejpoužívanějším jazykem v Egyptě až do 17. století, kdy byla po muslimské invazi nahrazena arabštinou. Stáří jazyka se odhaduje až na 5000 let, přičemž jeho první použití se datuje do roku 3400 před naším letopočtem. To se ještě používal jako literární jazyk mezi egyptskou koptskou církví. V současnosti zbylo už jen málo rodilých mluvčích a to kvůli obtížnosti naučit se jazyk z tak odlišné a staré kultury. Je to však skutečně jeden z nejstarších světových jazyků. 

4. Hebrejský jazyk

Hebrejština, běžně známá jako svatý jazyk Židů, je také jedním z nejstarších jazyků na světě. Jazyk ztratil použití mezi obyčejnými lidmi kolem roku 400 našeho letopočtu a dnes se používá pouze jako jazyk orientovaný na literaturu pro židy po celém světě. Hebrejština měla velké oživení v 19. a 20. století. Hebrejština, jak ji známe dnes, se mírně liší od své staré biblické verze a stále je jedním z největších náboženských jazyků na světě.

Jaký byl první jazyk na světě?

Pravdou je, že neexistuje žádný konsensus ohledně toho, který jazyk je nejstarší na světě. Většina relevantních teorií podporuje, že jazyk Sanskrt je prvním jazykem na světě, který se datuje do let 2000 až 4000 před naším letopočtem. Jiné teorie podporují sumerský jazyk jako nejstarší, protože to byl první psaný jazyk doložený na světě v roce 3100 př.nl. Existuje také kontroverznější a novější teorie, která podporuje ještě starověký jazyk, nazývaný nostratický jazyk a datovaný kolem roku 15 000 př.nl.

5. Nostratický jazyk

Nedávno se objevila nová teorie, která přináší novou hypotetickou jazykovou rodinu, o které se tvrdí, že je ještě starší než ty dříve uvedené. Tato teorie se nazývá Nostratická hypotéza a zavádí nový jazyk nazvaný „nostratický jazyk“. Předpokládá se, že se jím mluvilo přibližně před 17 000 lety a pokud je teorie správná, byl by tento jazyk předkem všech indoevropských, kartvelských, drávidských, uralských, altajských a afroasijských jazyků. Neexistuje však přesná shoda, jestli všechny tyto skupiny spadají pod nostratický jazyk.

 

S jednou věcí lze obecně souhlasit, všechny tyto jazyky jsou globálně důležité a musí být prezentovány jako globální kulturní dědictví, aby na celém světě nevymřely.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.