Rakouský horský slang

Úvodní strana » Magazín » Rakouský horský slang

Rakouský horský slang

Německý jazyk není stejný v každé německy mluvící zemi. Cestováním po horách západního Rakouska jsme si uvědomili, jak těžké musí být někdy porozumět místním obyvatelům.  Když jsme poprvé překročili hranice z Německa do Rakouska, neměli jsme vůbec ponětí, co lidé říkají, protože nemluví jako Rakušané z velkých měst, jako je třeba Vídeň.

Verze němčiny v Rakouských Alpách se od té standardní poměrně liší. Čím více jsme se dostávali do Alp, tím těžší to bylo, místní akcenty sílily. Naštěstí jsme za pár týdnů začali rozumět a zároveň jsme si uvědomili, že Rakušané na západním venkově si mluvu přizpůsobili tak, že vynechávají nebo přidávají písmenka a mají tak širokou škálu své jedinečné slovní zásoby.

Něco vynechají…

Rakušané, s nimiž jsme se setkali, zdůrazňují specifické zvuky samohlásek a vyslovují je odlišně. Kromě toho se zdá, že obecné pravidlo je – neobtěžujte se vyslovovat zbytek slova. To se stává velmi zřejmým při používání sloves v minulém čase:

Angličtina – revealed, gone forth, occurred

Němčina standardní – herausgekommen, fortgegangen, vorgekommen

Západní rakouský dialekt – außekumma, furtganga, vurkumma

 

…a něco přidají

V jiných případech si rádi přidají samohlásku sem a tam, aby se zajistilo, že pro cizince nebude příliš snadné vyslovovat slova:

Angličtina – to do, big beer, yes

Němčina standardní – tun, ein Mass, ja

Západní rakouský dialekt –  tuan, e Moass, joa

 

Navzdory počátečním rozpakům bylo radostí učit se rakouský německý jazyk, protože dialekt má něco velmi hravého a rozkošného. Zde jsou některé z mých nejoblíbenějších náladových slov, která jsme vybrali po cestě:

Zuckergoscherl – „sugar mouth“

An Stern reissn – „to rip on a star“

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.