Proč se při překladu nespoléhat na Wikipedii

Úvodní strana » Magazín » Proč se při překladu nespoléhat na Wikipedii

Proč se při překladu nespoléhat na Wikipedii

Z Wikipedie se stal za poslední roky zhoubný nádor internetu, který je mylně považovaný za nejlepší zdroj informací. Česká verze Wikipedie je velmi malá, a proto se stále více lidí snaží získat překladem jejích cizojazyčných verzí cenné informace do rodného jazyka a co hůře, dokonce je šíří dál.

Odborníci Wikipedii nenávidí, její obsah tvoří povětšinou teenageři, kteří si mnoho informací neověří a vzniká díky tomu velký chaos. Zatímco někteří vidí ve Wikipedii úžasnou encyklopedii dostupnou všem, zkušení lidé velmi dobře ví, že se jedná o nástroj nedbalosti, který má mnoho odkazů, které nikam nevedou, a kriticky špatné informace, jejichž důvěryhodnost nikdo nekontroluje. Při přidávání obsahu nikdo nenese žádnou právní odpovědnost za újmu, jakou mohou špatné informace přinést.

 

Příliš velká nejistota

Cílem Wikipedie není kvalita, ale kvantita, co nejvíce informací bez odborného dohledu. Jestliže je cílem člověka skutečné poznání, Wikipedie jde proti proudu. Hlavním zdrojem vědění jsou odborné tištěné encyklopedie sestavené špičkami v oboru. Problém je v tom, že je pro většinu lidí příliš náročné shánět slovníky s odbornou terminologií a hledat odpovědi na své otázky. Hledání na internetu zabere jen několik vteřin a přinese odpověď, u které je absolutně nulová šance na to, že bude mít uživatel 100% správnou odpověď. Je třeba si uvědomit, že obsah Wikipedie tvoří příspěvky tisíců anonymních přispěvatelů z celého světa. Mnoho z nich úmyslně „trolluje“ obsah a dodává špatné informace. Jedná se o jakýsi druh informativního vandalismu, který bohužel nemůže nikdo zastavit. Jedinou možností by byl odborný dohled, ale jelikož Wikipedie nemá pravidelný a silný zdroj zisku, nemůže si takové odborníky pro každou jazykovou variaci dovolit.

 

U Wikipedie je problém, že její obsah může způsobit porušení autorských práv, může vás poškodit na cti či jinak urazit, ale nikdo za to neponese odpovědnost. Zatímco jakékoliv rozhlasové médium může za poskytnutí špatných informací nebo pomluv zaplatit po soudním rozhodnutí poškozeným celé jmění, Wikipedie je chráněna ustanovením, které v tom brání. Není zde žádný právní úvazek. Pokud plánujete zahraniční překlad a potřebujete pracovat s odbornými výrazy či hledat věrohodné informace, obraťte se na naše služby. Snažíme se pracovat s terminologickými slovníky, encyklopediemi, odborníky a dalšími zdroji, které zajistí přesnost překladu. I když za překlad zaplatíte peníze, budete mít záruku, že na něm pracovali profesionálové.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.