Poznejte jazyk Inuitů

Úvodní strana » Magazín » Poznejte jazyk Inuitů

Poznejte jazyk Inuitů

Poznejte jazyk Inuitů

Poznávání různých jazyků světa je vždy dobrá věc, která přispívá k tomu, aby se na tyto jazyky nezapomnělo. Slyšeli jste někdy o jazyce Inuitů? V tomto článku se dozvíte více o jeho původu, různých dialektech a stavu jazyka v dnešní době.

Co je to inuitský jazyk?

Inuitština je ve skutečnosti skupina jazyků, kterou mluví domorodá skupina lidí, známá také jako Inuité. Tito lidé se nacházejí v zemích na severní polokouli, jmenovitě je to: Aljaška, severní Kanada, Grónsko a Dánsko.

 

Abychom byli ještě konkrétnější, 3 verzemi jazyka Inuitů, nejčastěji označovanými jako Inuktitut, se mluví v Kanadě a Grónsku, zatímco dvěma dalšími verzemi jazyka Inuitů se mluví na Aljašce a jsou označovány jako Inupiatun. V rámci své domorodé skupiny mají Inuité také další jména, která používají k označení jazyka. V současné době je těžké sledovat přesný počet lidí, kteří mluví inuitsky, ale hrubý odhad je z globálního pohledu 110 000 lidí. 

 

Rozdělení je následující:

V Grónsku a Dánsku dohromady je zhruba 57 000 mluvčích

V Kanadě je kolem 34 000 mluvčích

Na Aljašce je kolem 19 000 mluvčích

Kanada má nejvýznamnější počet plynně mluvících Inuitů, kteří se nacházejí v provincii Quebec. Statistiky ukazují, že 100 % této populace plynně hovoří svým inuitským dialektem. Na druhou stranu regionem s nejvýznamnějším počtem mluvčích celkově je Grónsko a Dánsko.

 

Zatímco má rodina jazyků Inuitů oficiální status v Kanadě, Grónsku a Dánsku, na Aljašce ve Spojených státech nemá jazyk Inuitů žádný oficiální status. V inuitském jazyce se nachází několik dialektů. Tyto odrůdy jsou založeny na jejich zeměpisné poloze.

Fakta o inuitštině 

Všechny verze jazyka Inuitů jsou velmi podobné. S ohledem na to jsou mluvčí sousedních verzí jazyka častěji schopni si navzájem porozumět. Čím větší je však vzdálenost mezi mluvčími, tím je pro ně obtížnější si vzájemně porozumět. Ve světle těchto faktů se podívejme dále na některá další zajímavá fakta o jazyce Inuitů:

  • V celé jazykové rodině Inuitů existuje několik podobností. Například Inuité používají systém číslování se základnou 20 na rozdíl od systému číslování se základnou 10, který používá tolik jiných jazyků. Pokud si nejste jisti, co máme na mysli, mluvíme o desítkové soustavě.
  • Většina inuitských jazyků používá neznělý zvukový systém. To znamená, že umístění jazyka při mluvení vytváří „tvrdé“ nebo „měkké“ zvuky. To znamená, že jsou tyto zvuky v jazykovém světě také jedny z nejunikátnějších. Ve skutečnosti se tyto neobvyklé zvuky vyskytují pouze v jazycích Inuitů, Zuluů a ve velštině.
  • Napříč všemi inuitskými dialekty existuje konzistentní systém psaní. Tento systém psaní obsahuje upravenou verzi latinské abecedy.
  • Například v Kanadě má Inuktitut jedinečný způsob psaní svých slabik. V tomto případě jeden symbol představuje jednu slabiku.
  • Kromě toho, že Inuit má pevný vztah k jazykové rodině Eskymáků-Aluentů, nemá se za to, že by byl jakkoli příbuzný s jiným jazykem.

 

Klíčové vlastnosti inuitských jazyků  

Napříč všemi dialekty jazyka Inuitů existují tři základní samohlásky. Tyto samohlásky mohou být krátké nebo dlouhé a délka samohlásky ovlivňuje význam slova. Pokud jde o souhlásky, mohou se mírně lišit v počtu souhlásek v dialektu. Například v dialektu Nunavut se nachází 15 souhlásek, zatímco jiné dialekty mají mnohem více. Je běžnou praxí, že si jazyk Inuitů nepřejímá slova ani fráze z jiných jazyků. Místo toho jsou jejich slova postavena z nativních prvků.

 

Slovní zásoba 

Zde je několik inuitských slovíček, které si můžete procvičit:

 

Jak se máte? – Qanuipit?

Sbohem – Tavvauvutit (jedné osobě), tavvauvusi (dvou nebo více lidem)

Děkuji – Qujannamiik

Ano – Li

Ne – Aakka, aagaa

Vítejte – Tunngasugitsi

Sněží – Kannijuk

Miluji tě – Nalligivagit

 

V rámci inuitské rodiny jazyků existuje několik způsobů, jak říci sníh. Zde jsou některé z nich: aniu, apijaq, aput, isiriartaq, katakartanaq, kavisilaq, kinirtaq, mannguq, masak, matsaaq, natiruvaaq, pukak, qannialaaq, qannik, qiasuqaq, qiqumaaq.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.