Nejznámější falešné jazyky

Úvodní strana » Magazín » Nejznámější falešné jazyky

Nejznámější falešné jazyky

Překládání a tlumočení nejrůznějších řečí může mít svá úskalí a dokonce se najdou takzvané falešné jazyky, které buďto neexistují, nebo jsou o jejich existenci významné pochybnosti. A jak vlastně vznikají? Většinou tak, že se objeví určité informace o tom, že se jimi někde hovoří, ovšem následně to není prokázáno, případně jde pouze o přejmenování již existujícího jazyka. Pojďme si povědět o nejznámějších z falešných jazyků současnosti.

Aariya

Prvním z výčtu „nejznámějších“ falešných jazyků je Aariya. Údajně se tímto jazykem hovořilo v některých oblastech Indie, nicméně byl v roce 2007 vyřazen z ISO, tedy systému oficiálních jazyků a dialektů, a to z důvodu prokázání jeho neexistence. Je velmi pravděpodobné, že se vlastně nejednalo o řeč, ale spíše o označení některé z kast. Oropom Oropom je jazykem, který byl podle dochovaných informací používán v oblastech Ugandy a Keni. Není jisté, zda vůbec existuje, takže byl rovněž zařazen mezi jazyky falešné. Vyskytl se v podstatě pouze jediný článek, věnující se tomuto jazyku z roku 1970, je v něm ovšem uvedeno jen pár slov. Podle autora tohoto článku se jedná o existující jazyk, kterým hovoří kmen Oropomů.

Kukurá

S jazykem Kukurá se setkal významný český cestovatel a dobrodruh Alberto Vojtěch Frič, kdy jím hovořil jeho indiánských pobočník z kmene Kainguá. Později se ovšem ukázalo, že se jedná o jazyk většinově smyšlený, případně o jakousi poupravenou variantu existujícího jazyka, kterým je guaranština.

Wutana

Posledním falešným jazykem, o kterém si povíme, je Wutana. Na základě nejistoty, zda tento jazyk vůbec existuje, byl vyřazen z oficiální encyklopedice jazyků. Spíše se ale počítá mezi jazyky pochybné, u nichž nebylo jednoznačně prokázáno, zda se někde používá či nikoliv. Podle některých informací se takto hovořilo v Nigérii. Pokud jazyk Wutana vůbec někdy existoval, dnes je již považován za vymřelý.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.