Můžete se naučit jazyk, když spíte?

Úvodní strana » Magazín » Můžete se naučit jazyk, když spíte?

Můžete se naučit jazyk, když spíte?

Můžete se naučit jazyk, když spíte?

Průměrný člověk spí 8 hodin denně a dožívá se 75 let. Když sečtete hodiny, vyjde to na 220 000 hodin za život. To je spousta času navíc. Co kdybychom ten čas mohli využít produktivně, například ho strávit učením se nového jazyka? Benjamin Franklin řekl: "V hrobě se bude spát dost." Thomas Edison zase řekl, že člověk, který spí osm až deset hodin za noc, nikdy úplně nespí, ani není úplně vzhůru.

 

Generální ředitel společnosti Apple vstává každý den ve 3:45, odpovídá na své e-maily a pořádně si zacvičí, to vše před 6:00. Je to proto, že myšlenka delšího spánku je pro něj brána jako ztráta produktivity. Na druhou stranu zhruba třetina lidí v Evropě nebo v USA trpí nedostatkem spánku. Zdá se, že jsou naše životy na dlouhé spaní příliš krátké, takže kde najdeme pár hodin navíc na věci, kterých chceme dosáhnout, jako je učení cizího jazyka?

Je možné se naučit jazyk ve spánku?

Spánkové učení (hypnopedie) je umění získávat nové informace během spánku a je to něco, co se mnoho vědců a obchodníků stále snaží překonat. Na nápadu zapnout nahrávání, když usnete, jen abyste se ráno probudili s nově nabytými vědomostmi, je prostě něco, co zní jako odpověď na všechny naše problémy. V nevědomí je síla. Mnoho lidí se probudilo z kómatu a najednou získali překvapivou novou odbornost v jazycích, které předtím neuměli. Australan se probudil z týdenního kómatu a mluvil plynně mandarínštinou. Mladý anglický fotbalista se probudil v domnění, že je Matthew McConaughey a najednou umí francouzsky. Chorvatská dívka se zase probudila se schopností mluvit německy.

Bohužel není mnoho důkazů o hypnopedii

Nejnovější studie pouze ukazují, že poslouchání dříve naučených informací ve spánku má určité výhody. Studie z roku 2014 naznačila, že by spánkové učení mohlo podporovat kódování paměti, stejně jako běžné učení. Je to pravděpodobně proto, že mozek, aby se mohl učit, musí být ve střehu, aby mohl naslouchat, ale pokud se to stane, když spíte, zabrání vám to získat druh spánku, který je pro mysl důležitý.

Je spánek opravdu tak důležitý?

I když se nemůžeme ve skutečnosti učit, když spíme, neznamená to, že spánek není pro učení nezbytný. Váš mozek ve spánku tvrdě pracuje, aby zpracoval všechny informace, které jste během dne přijali.

Hluboký spánek je opakem REM fáze spánku, kde dochází k většině snění. Hluboký spánek je ve skutečnosti nezbytný pro zpracování paměti a konsolidace paměti je spojena se spánkovými vřeteny, což jsou krátké výbuchy mozkové aktivity, ke kterým dochází hlubokého spánku. Na reaktivaci nových informací se podílejí i spánková vřetena. Klíč ke zpracování paměti a rychlejšímu učení tedy spočívá v hlubokém spánku.

 

Někteří z nejúspěšnějších světových byznysmenů možná propagují méně spánku a optimalizují každou hodinu svého dne, ale není to nejlepší nápad. Místo toho, abyste si během spánku pustili 8hodinové video o výuce cizího jazyka, mohlo by to být kontraproduktivní. Raději zavřete oči a odpočiňte si. Vaše paměť vám za to poděkuje, tělo samozřejmě také.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.