Které jazyky jsou ve světě ohrožené?

Úvodní strana » Magazín » Které jazyky jsou ve světě ohrožené?

Které jazyky jsou ve světě ohrožené?

V současné době existuje ve světě více než 2000 ohrožených jazyků, které jsou téměř na pokraji zániku. Podle National Geographic zmizí ze světa za každých 14 dní jeden jazyk. Vymírajícími jazyky hovoří pouze starší lidé z malých komunit, mladší se snaží získat místo v globální ekonomice, proto se podřizují jazykům daného místa a svým rodným jazykem již nehovoří.

Tyto čtyři jazyky jsou ohroženy úplným zmizením během několika generací.

HANTI: méně než 10 000 mluvčích
Tento jazyk nalezneme především na západní Sibiři a navíc je ještě rozdělený do tří dialektů.

ONGOTA: 12 mluvčích
Jazykem Ongota mluví v Etiopii již jen 12 mluvčích. Je to vymírající jazyk, který bude s největší pravděpodobností nahrazen nejbližším konkurentem, kterým je jazyk Tsami.

S’AOCH: 10 mluvčích
V Kambodži se nyní používá 19 jazyků a jedním z nich je S’aoch, který má v současné době pouze deset mluvčích. Tato kdysi stabilní kultura byla v sedmdesátých letech 20. století zničena Rudými Khméry.

NJEREP: 4 mluvčí
Mambila, vesnice Somie v provincii Adamawa v Kamerunu, je domovem hrstky lidí, kteří mohou v Njerepu říci několik slov i vět. Pamatují doby, kdy se jazyk používal především při pozdravech, v písních a při sdílení tajemství.

Jazyky, kterými hovoří pouze jeden mluvčí
UNESCO Atlas světových jazyků ohrožených uvádí 18 jazyků pouze s jedním mluvčím. Jsou mezi nimi například Apiaka, Diahoi a Kaixana v Brazílii, Patwin, Pazeh, Tolowa a Wintu-Nomlaki v USA, Dampal a Take v Indonésii a Bikya a Bishuo v Kamerunu – tyto poslední dva nebyly od roku 1986 zdokumentovány, takže jejich současný stav není znám.

Oživování a podpora ohrožených jazyků
V polovině devadesátých let se lingvisté snažili dokumentovat jazyky. Zneklidněni hrozícím zánikem mnoha jazyků a vyzbrojeni novou digitální technologií schopnou účinně zaznamenávat, shromažďovat, archivovat, analyzovat a šířit informace – pokračují v získávání finančních prostředků a vytvářejí celou řadu projektů, které by mohly vymírající jazyky zachránit.

  • Program dokumentace ohrožených jazyků

Byl založen v roce  2002. Financuje individuální projekty, poskytuje školení v Londýně i po celém světě, jež pomáhají při přípravě metodiky potřebné pro výzkum. Většina projektů se uskutečnila v subsaharské Africe, jihovýchodní Asii, na Středním východě nebo ve středí a jižní Americe.

  • Native American / Native Hawaiian Museum Services

Za tento federální program je zodpovědný Americký institut muzeí a knihovnických služeb.

Tato iniciativa poskytuje finanční prostředky kmenům, vesnicím, korporacím a organizacím a pomáhá udržovat tradice, znalosti a jazyky.

  • Obnova hlasů

Tento program, který vytvořil Smithsonian, vyvíjí celou řadu iniciativ, mezi něž patří také každoroční filmový festival s filmy představujícími různé jazyky po celém světě a úsilí o jejich revitalizaci. Tyto pokusy vyvolaly pozitivní výsledky, jako je revitalizace jazyka kmene Miami v Oklahomě a to prostřednictvím písemné dokumentace shromážděné před sto lety.

  • Aliance ohrožených jazyků

Společnost ELA se sídlem v New Yorku se zaměřuje na jazykové komunity v New Yorku, které jsou domovem více než 800 jazyků.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.