Které evropské jazyky jsou nejvíce ohroženy?

Úvodní strana » Magazín » Které evropské jazyky jsou nejvíce ohroženy?

Které evropské jazyky jsou nejvíce ohroženy?

 

Které evropské jazyky jsou nejvíce ohroženy?

Zhruba 640 jazykům v Evropě hrozí vyhynutí, neboť se je děti už doma naučí jako mateřský jazyk, uvedla UNESCO ve své poslední zprávě.

UNESCO definuje mateřský jazyk - nebo rodný jazyk - jako první řeč dítěte, jazyk učený v domácnosti od starších rodinných příslušníků.

Jazyková rozmanitost v Rusku a Itálii je pod hrozbou

Itálie a Rusko mají největší jazykovou rozmanitost v Evropě – a nejvíce ohrožených jazyků, které ukazují jazykové bohatství obou zemí, avšak s každou novou generací dochází ke zmizení těchto jazyků.

Na jižním italském ostrově Sardinie existují čtyři ohrožené jazyky (Gallurese, Sassarese, Algherese Catalan, Sardinian). Lingvistické studie na univerzitě v Cagliari na Sardinii, zkoumaly, jak tyto sardinské jazyky ztratily význam s příchodem  mladší generace: téměř 70% dotazovaných Sardiňanů mluví rodným jazykem jen se svými prarodiči, zatímco pouze 33% mluví místním jazykem se svými dětmi.

Mrtvé jazky

Světový atlas UNESCO zahrnuje také 228 jazyků, které se již nepoužívají. Jedná se o jazyky, které v Evropě zanikly (uvedeme si jejich oficiální názvy v angličtině):

Francie

Alderney French

Chorvatsko

Dalmatian

Polsko

Slovincian

Krym (připojený Ruskem)

Karaim

Rusko

Akkala Saam

Arman

Kamas

Kamas Turk

Kerek

Old Sirenik

Seward Peninsula Inupiaq (Big Diomede Island)

Southern Khanty

Southern Mansi

Soyot

Ubykh (Caucasus)

Western Mansi

Yug

Turecko

Cappadocian Greek

Mlahso

Ubykh

 

Ačkoliv se mnoho odborníků snaží tomuto trendu zabránit, mrtvých jazyků bude pravděpodobně přibývat. Rodilí mluvčí těchto jazyků se již nerodí a obyvatelé zemí, kde tyto jazyky upadají, nemají snahu život jazyka udržet a své děti učí novějším a modernějším jazykům.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.