Kolik lidí mluví svahilsky a kde se touto řečí hovoří?

Úvodní strana » Magazín » Kolik lidí mluví svahilsky a kde se touto řečí hovoří?

Kolik lidí mluví svahilsky a kde se touto řečí hovoří?

Tímto jazykem hovoří miliony lidí a nalezneme jej především v Africe. Odhaluje bohatou historii lidí, kteří na tomto kontinentu žijí i jazyků, kterými se zde hovoří.

Co je svahilština?

Svahilština, také známá pod názvem Kiswahili je jazyk patřící do rodiny Bantu. Existují její různé varianty, které jsou však vzájemně srozumitelné. Je ovlivněna arabštinou. V současné době je psána římskou abecedou, v minulosti však používala arabský skript. Slovo Swahili pochází ze slova arabského a znamená "pobřeží".

Kolik lidí mluví svahilsky?

Na celém světě je asi 16 milionů lidí, kteří hovoří svahilským dialektem, jako svým rodným jazykem. Jako druhý jazyk jej má asi 82 milionů mluvčích. Jazyk je považován za lingua franca pro oblast afrických Velkých jezer a dalších částí východní a jihovýchodní Afriky. Jazyk byl přijat  jako univerzální prostředek komunikace, který je typický především pro obchod a obchodování.

Kde se mluví svahilštinou ve světě?

Nejvíce rodilých mluvčích, asi 15 miliónů, nalezneme v Tanzánii, kde patří k národním jazykům. Tanzanie však tvoří méně než polovinu mluvčích. Mezi další země, kde se svahilsky hovoří, patří Uganda, Demokratická republika Kongo a Keňa. Velkou populaci též nalezneme v Mosambiku, Somálsku a na Komorských ostrovech. Můžete se s ní, v menší míře, setkat ve Rwandě, Burundi, severní Zambii a na Malawi. S některými svahilskými dialekty se setkáme v širokém pásu východní a centrální Afriky. Dialektem unguja se hovoří v Zanzibaru a v části pevninské  Tanzanie. V Mombase a části Keni používají dialekt mwita a na ostrově Lamu se hovoří dialektem amu.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.