Je snadnější se učit cizímu jazyku jako dítě?

Úvodní strana » Magazín » Je snadnější se učit cizímu jazyku jako dítě?

Je snadnější se učit cizímu jazyku jako dítě?

Pravděpodobně jste slyšeli tvrzení, že je mnohem snazší naučit se cizí jazyk, když jste mladý, ale důkazy, které jsme našli, říkají něco jiného.

Je to běžné rodičovské sdělení „Měla jsem si zajistit, aby se mé dítě naučilo jazyk, když bylo opravdu malé – je to mnohem jednodušší v tomto věku.“

Slyšíme tento pocit vyjádřený nahlas poměrně často, ale je to opravdu pravda? Pojďme se ponořit do důkazů o tomto tématu a oddělit fakta od fikce.

Kritická hypotéza

Hypotéza „kritického období“ uvádí, že v podstatě děti jsou lepšími studenty jazyků, než dospělí.  Lingvista a neurolog Eric Lenneberg je jedním z hlavních zastánců této hypotézy, přičemž výuka jazyků by, podle něj, měla probíhat ve věku mezi dvěma roky  a pubertou, přináší to nejvyšší stupeň úspěchu s vynaložením minimálního úsilí.

Fakta

Existuje určitá pravda na části hypotézy kritického období, ale pravděpodobně nestačí, aby se tvrzení stalo samo o sobě jako zastřešující pravidlo o věku a jazykovém učení.

Zde je to, co lze říci, na základě různých studií a posudků:

  • Děti mají tendenci být lepší, než dospělí při zvládnutí výslovnosti druhého jazyka.
  • Adolescenti mohou mít více sociálních pobídek pro učení se jinému jazyku, například interakci s dětmi, které mají jiný rodný jazyk.

Fikce

Navzdory bodů uvedených výše, dále jen „kritické období Hypotéza“ je do značné míry považováno za přinejmenším chybné. Mnoho výzkumníků říká, že samotné základy hypotézy jsou nesprávné nebo zavádějící a výsledky jiných studií jsou v rozporu s jejími tvrzeními. Níže jsou uvedeny některé z těchto studií:

  • Dospělí mají tendenci být lepší, než děti při zvládnutí gramatických konceptů při výuce druhého jazyka.
  • Dospělí se mohou naučit druhý jazyk rychleji, než dospívající a starší děti se mohou učit rychleji než mladší děti.
  • Dospělí jsou stydliví a znepokojují se tím, že dělají chyby v cizím jazyce.
  • Povaha učebního prostředí a způsob, jakým se žák učí, má stejný nebo větší význam než jeho věk.

Věk je jen číslo.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.