Je latina mrtvý jazyk?

Úvodní strana » Magazín » Je latina mrtvý jazyk?

Je latina mrtvý jazyk?

Je latina mrtvý jazyk?

Latina je všude kolem nás. Je to oficiální jazyk ve Vatikánu a má velmi důležitou roli v katolicismu. Také je to jazyk, který převládá v celé řadě vědeckých oblastí – pojmenování organismů, chemických látek nebo částí těla. Tvoří základ některých filozofií, je to základ jazyků románských. Je tedy mrtvá?

Latina je technicky mrtvá

Latina je považována za "mrtvý" jazyk, neboť není rodným jazykem žádného lidského společenství. Současná latina, která se používá především v oblasti náboženství a vědy, se od té původní liší.

Patří do skupiny indoevropských jazyků. Rozšiřovat se začala v Itálii v období Římské říše a poté se začala šířit po Evropě a některých částech severní Afriky. Původní latina vyhynula s pádem Římské říše. Zůstala zde v podobě románských jazyků, mezi něž patří španělština, francouzština, italština, portugalština a rumunština.

Latina v běžném životě

Může se zdát, že latina je technicky mrtvý jazyk, její duch je však stále přítomen. Existuje celá řada oborů, které latinu stále používají.

  • Věda

Jedná se o jeden z oborů, který latinu využívá velmi často a to především ve své odborné terminologii. V oblasti medicíny je využívána pro názvy jednotlivých částí lidského těla, nemocí i léků. Využívá se i v biologii pro názvy rostlin a zvířat.

  • Náboženství

Latina je jedním z oficiálních jazyků Vatikánu. V latině probíhá i mše.

  • Filozofie

Pokud studujete filozofii, velmi často narazíte na pojmy, které jsou v latinském jazyce.

  • Zákon

Celá řada právnických pojmů je rozšířena právě v latině. Jsou to především právnické fráze, které se používají velmi často.

Výhody učení latiny

Latina je sice mrtvá, ale v žádném případě nezanikla. Její učení není pro běžný život potřeba. Jiné je to však v případě, že budete studovat některý z výše uvedených oborů. Studium latiny vám může pomoci ve výuce některých dalších jazyků, především těch románských neboť celá řada předpon, přípon či některých slov pochází právě z latiny. Také se ji můžete učit proto, abyste trénovali svoji paměť.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.