Jakým jazykem se mluví ve Švýcarsku?

Úvodní strana » Magazín » Jakým jazykem se mluví ve Švýcarsku?

Jakým jazykem se mluví ve Švýcarsku?

Jakým jazykem se mluví ve Švýcarsku?

Víte, jakým jazykem se mluví ve Švýcarsku? Jako země obdařená bohatou přírodní krásou a delikátní čokoládou je Švýcarsko místem, které inspiruje a fascinuje snad každého. Kromě krásných hor a cukráren je to také země, která se skládá z několika jazykových skupin. Švýcaři totiž dokázali svou mnohojazyčnost proměnit v jednu ze svých největších předností. Říká se, že mnohojazyčnost je ve Švýcarsku každodenní normou, ale země uznává čtyři národní jazyky, z nichž většina je obecně omezena na konkrétní regiony. 

Čtyři úřední jazyky Švýcarska

Pokud vás zajímá, jakým jazykem se mluví ve Švýcarsku, musíte přemýšlet více než o jednotném čísle. Ve skutečnosti má Švýcarsko čtyři úřední jazyky. Ačkoli jsou pro Švýcarsko jedinečné, používají unikátní dialekty němčiny, francouzštiny, italštiny a rumunštiny.

Švýcarská němčina

Švýcarská němčina je jedním z nejrozšířenějších oficiálních jazyků Švýcarska. Něco málo přes 60 % obyvatel země jsou švýcarští Němci. Jeho mluvčí jsou však rozptýleni po severní, východní a střední části země. Schwyzerdütsch, jak mu místní říkají, je sbírka alemanských jazyků, které už nepoužívají Německo ani Rakousko. Existuje také mnoho různých dialektů švýcarské němčiny, takže verze tohoto jazyka, se kterou se setkáte v Curychu, bude znít jako jiné světy než v Basileji. Ale protože se Švýcaři učí standardní němčinu od velmi mladého věku, je pro ně snadné komunikovat s Němci, Rakušany a dalšími německy mluvícími lidmi. Věděli jste, že neexistuje žádná univerzální psaná forma švýcarské němčiny? Díky tomu publikují všechny knihy, zákony, média a další písemnou komunikaci ve spisovné němčině. 

Švýcarská francouzština

V západní části Švýcarska převládá francouzština. Ve skutečnosti asi 20 % švýcarské populace mluví švýcarskou francouzštinou. Je to jeden z nejoblíbenějších jazyků v této oblasti. Města jako Ženeva a Lausanne, která jsou oblíbenou atrakcí pro mezinárodní turisty, jsou výhradně francouzská. Mezi francouzštinou, kterou se mluví ve Francii a švýcarskou francouzštinou, je méně jemný rozdíl než ve srovnání s variací mezi švýcarskou němčinou a standardní němčinou. Pokud ovládáte standardní francouzštinu, švýcarská francouzština by pro vás měla být snadná. Proč? No, protože mezi nimi existuje jen několik rozdílů ve slovní zásobě a výrazech.

Švýcarská italština

Na jihu Švýcarska, podél hranic Itálie, mluví většina lidí oficiálním jazykem švýcarské italštiny. Italsky mluvící komunita zde tvoří třetí největší národní jazykovou skupinu ve Švýcarsku. Tvoří také zhruba 8 % populace země. Podobně jako ve švýcarské francouzštině je poměrně snadné porozumět švýcarské italštině. Přirozeně musíte nejprve dobře ovládat italštinu. Ve švýcarské italštině najdete místní dialekty jako Ticinese, ale stále je to velmi podobné standardní italštině.

Rétorománština

Nejmenší skupinou národních jazyků je rétorománština. Tento úřední jazyk používá 37 000 mluvčích. Je také zajímavé poznamenat, že tímto jazykem mluví v jihovýchodních oblastech Graubünden. Většina mluvčích rétorománštiny má tendenci pocházet z horských částí jihovýchodního Švýcarska. Tato oblast je mnohem vzdálenější. Jeho odlehlost je pravděpodobně také důvodem, proč jazyk přežil i přes pronikání italštiny a němčiny do oblastí, kde se tradičně mluví rétorománštinou. Slovní zásoba tohoto jazyka získává většinu své syntaxe z německého jazyka. Mezi jeho mluvčími však existuje celkem pět odlišných římských dialektů.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.