Jakým jazykem se mluví na Havaji?

Úvodní strana » Magazín » Jakým jazykem se mluví na Havaji?

Jakým jazykem se mluví na Havaji?

Jakým jazykem se mluví na Havaji?

Víte, jakým jazykem se mluví na Havaji? Havaj je souostroví skládající se z osmi hlavních ostrovů a mnoha menších ostrůvků, celkem ho tvoří 137 ostrovů. Tento subtropický ráj je také jediným americkým státem, který není součástí severoamerického kontinentu. I když tam žije pouze 1,4 milionu lidí, je to jeden z nejhustěji osídlených států USA.

Jazykově rozmanitý stát

Tento stát je tavícím kotlem mnoha kultur a v důsledku toho i jazyků k nim připojených. Na Havaji se mluví nejméně 130 různými jazyky, z nichž nejvíce převládá angličtina, tagalogština, ilocanština a japonština. Havajština se umístila na pátém místě s pouhými 5,7 procenty všech mluvčích na ostrově. V jednu chvíli se lingvisté obávali, že havajský jazyk zmizí do minulosti a už se s ním nikdy nebude mluvit. Díky úsilí státní vlády je však jazyk stále živý a zdravý. I když jím dnes většina lidí nemluví, udržování havajského jazyka naživu pomáhá zachovat tradice předávané po staletí. 

Jakým jazykem se zde tedy mluví?

Jednoduše řečeno, většina lidí nemluví havajsky, protože vláda ukončila vzdělávání v havajštině v roce 1896. Od té doby lidé neměli důvod mluvit úředními jazyky. V roce 1985 mluvilo tímto jazykem pouze 32 dětí mladších 18 let. Některé zprávy říkají, že havajština byla dokonce zakázána a lidé šli do vězení za to, že ji používali. Tato tvrzení však nebyla nikdy prokázána. Kromě této pohnuté minulosti tvoří původní obyvatelé Havaje pouze 10 procent populace státu. Stát Havaj je převážně asijského původu (38 procent), následují běloši (25 procent) a smíšené rasy (24 procent). Velký počet imigrantů je dalším důvodem, proč vláda vyvíjela tlak na změnu, aby se zde vyučovala angličtina.

Havajský jazyk pidgin

Havaj má také svůj vlastní kreolský jazyk známý jako havajský pidgin. Kreolský jazyk je hybridní jazyk, který je vytvořen smícháním dvou dalších jazyků. Lingvisté se domnívají, že samotný havajský pidgin je dialektem americké angličtiny. Díky oblibě kreolského jazyka, velké populaci přistěhovalců a oblibě angličtiny se lingvisté stále obávají, že havajština může vyhynout. Havajština je však stále oficiálním jazykem státu a má loajální přívržence mluvčích a propagátorů.

Původ havajských úředních jazyků

Lingvisté věří, že havajština se vyvinula z jihopacifického polynéského jazyka podobného oficiálním jazykům, jako je tahitština, marquesanština a samojština. Jazyk byl ve skutečnosti pojmenován po největším z havajských ostrovů v souostroví, ostrově Havaj, a byl vytvořen v roce 1839 králem Kamehamehou. 

Havajská abeceda

Zatímco angličtina má ve své abecedě 26 písmen, abeceda havajských ostrovů se skládá pouze z 13 písmen. Díky tomu je havajská abeceda nejmenší na světě.  Havajská abeceda se skládá z pěti samohlásek (s dlouhou i krátkou výslovností) a osmi souhlásek. Původní abeceda však měla pouze sedm souhlásek, takže abeceda A, E, I, O, U, H, K, L, M, N, P, W.

 

V moderní době byla přidána 'okina, která vypadá jako uvozovka nebo apostrof (') představující ráz. Ráz je to, co se stane, když je proudění vzduchu omezeno ve vokálním traktu při mluvení. Při používání havajského jazyka musíte střídat své samohlásky a souhlásky a končit všechna slova samohláskou. Jazyk je také úzce spjat s havajskou kulturou.  

Některé z havajských frází

Pokud se na Havaj chystáte, může vám pomoci, když budete znát několik základních frází:

Ahoj - Aloha

Na viděnou - A hui hou

Jak se máte? - Howzit?

Vynikající jídlo - 'Ono mele

Víno – Waina

Tady to máš - A 'o ia!

Dobré ráno - Aloha Kakahiaka

Dobré odpoledne - Aloha 'auinalā

Dobrý večer - Aloha ahiahi

Děkuji - Mahalo

Nemáš zač - 'A' ole palikir

Vítejte - Welina

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.